Ve Slovinsku shořel Trump

Dřevěná socha ironizující kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek shořela ve Slovinsku, rodišti jeho manželky Melanie. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AP. Osmimetrová konstrukce byla v minulosti terčem kritiky i turistickou atrakcí. Policie po žhářích pátrá.

Dřevěná socha umělce Tomaže Schlegla připomínala kadibudku. Zachycovala šéfa Bílého domu v obleku a s červenou kravatou, v póze připomínající newyorkskou sochu Svobody. Mechanismus uvnitř sochy uměl měnit výraz v Trumpově tváři z »velice přátelského« během týdne na »opravdu děsivý« o víkendech - to když socha otevřela ústa a vycenila ostré zuby.

Symbol pokrytectví populistů

Podle Schlegla mělo dílo symbolizovat pokrytectví populistických politiků. »Jako všichni populisté i sochá má dvě tváře,« řekl Schlegl při jejím loňském slavnostním odhalení. »Jedna je lidská a hodná, druhá je jako upír,« dodal.

Ačkoliv se ze sochy stala rychle turistická atrakce, některým místním obyvatelům se nelíbila a kvůli žhářským výhružkám musela být přemístěna do nedaleké vesnice Moravče.

Udělali z něj Hitlera

Podle deníku Delo se i tam nedávno stala terčem vandalů, kteří ji přimalovali černý knír, aby připomínala nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Až konečně sochu ve čtvrtek ráno zapálili neznámí žháři a zcela lehla popelem. Podle starosty vesnice Milana Balažice je její zničení »symbolem netolerance vůči uměleckým projektům v naší společnosti«.

Kromě Trumpovy skulptury vznikla ve Slovinsku i socha prezidentovy chotě Melanie, která stojí poblíž jejího rodiště v Sevnici. Tu asi její krajané nechají běhu času… Melaniina socha je vyřezaná z jednoho kusu kmene a zachycuje ji podle ČTK v bledě modrých šatech s rukou vztyčenou k nebi.

Šmoulinka

I v tomto případě ji místní lidé nicméně přijali se smíšenými pocity, někteří ji začali přezdívat Šmoulinka či Strašák do zelí.

Trump i jeho manželka jsou ve Slovinsku polarizujícími osobnostmi. Každopádně od chvíle Trumpova zvolení v roce 2016 se rodné město jeho ženy stalo magnetem na turisty. Místní podnikavci prodávají s odkazem na Melanii bačkory nebo koláče a můžete si tu koupit i hamburger se sýrovou krustou připomínající Trumpovu blonďatou kštici. Zkrátka, byznys především!

(rj)

14. 1. 2020  (rj)