Zdravotníků očkována polovina

Očkováno proti koronaviru bylo podle České lékařské komory (ČLK) do soboty asi 104 000 zdravotníků. Celkově je zdravotníků přes 200 000. Druhou dávku vakcíny dostalo zhruba 9000 z nich, uvedl prezident ČLK Milan Kubek.

Dvě třetiny očkovaných pracují v nemocnicích nebo zdravotnické záchranné službě.

Dosud se zdravotníci hlásili o očkování přímo v očkovacích centrech, bylo spuštěno přihlašování zdravotníků prostřednictvím registračního systému na webu.

»Hlásit se mohou všichni zdravotníci, kteří dosud nebyli očkováni ani jednou dávkou vakcíny,« řekl Kubek. Bude se podle něj možné zaregistrovat na čekací listinu. »Kvůli nedostatku očkovacích látek zdravotníci prostřednictvím tohoto systému zatím neobdrží informaci, kdy a kde se mohou nechat očkovat. Budou pouze v pořadí,« dodal.

Původně měli mít zdravotníci možnost nechat se testovat už 15. ledna spolu se seniory nad 80 let. »Centrální rezervační systém měl být pro zdravotníky otevřen původně již od pátku 15. ledna. V předvečer jeho spuštění jsme byli informováni o odkladu s tím, že systém bude spuštěn v období od 18. do 22. ledna poté, co bude napojen na Národní registr zdravotnických pracovníků, aby existovala kontrola, že se hlásí opravdu jen zdravotníci. Ani tento termín dodržen nebyl,« uvedl k tomu Kubek.

Celkově bylo v ČR očkováno proti nemoci COVID-19 přes 207 000 lidí. V prioritní skupině jsou také zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Od 15. ledna se začalo také s očkováním starších 80 let.

(ste)

26. 1. 2021  (ste)