Ilustrační FOTO - Haló noviny

Lhaní o válce škodí renomé ČR ve světě

Skupina osobností a účastníků boje proti fašismu poslala vládě otevřený dopis, jehož cílem je, aby se kabinet zapojil do zachování Koněvovy sochy v Praze-Bubenči a zabránil přepisování historie. Lhaní o druhé světové válce podle nich překročilo únosné meze, uráží české vlastence i zahraniční přátele a škodí renomé ČR ve světě. V pondělí 13. ledna byl dopis předán do podatelny Strakovy akademie v Praze.

»Hrdinství vojsk, jimž velel I. S. Koněv, vděčí za svobodu miliony našich občanů. Smí se maršálův pražský pomník beztrestně zneuctívat jen proto, že tomu přejí i starosta a někteří zastupitelé MČ Praha 6? Mohou si osobovat už i ‚právo‘ na svévolnou ‚deportaci‘ pomníku?« ptají se signatáři, mezi nimi účastnice Pražského povstání Ludmila Hájková, bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček, pplk. v. v. Ivan Kratochvíl, ředitel Památníku Pečkárna Emil Kulfánek, předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, předseda hnutí NE základnám Václav Novotný, lékař Marek Obrtel, účastník zahraničních misí AČR, či spisovatelka a scenáristka Lenka Procházková.

Dopis se týká i avizovaného památníku vojákům Ruské osvobozenecké armády, kteří se účelově zapojili do Pražského povstání, aby získali plusové body pro americké zajetí. »Vlasovci spadali přímo pod velení SS. Dopustili se brutálních zločinů na bezbranných civilistech řady zemí. Obětí krutostí, odpuzujících i jejich německé nadřízené, byly i tisíce vojáků západních spojenců. Smí se spřežencům nacismu stavět pomník v jiné pražské čtvrti, usmyslí-li si to tamní starosta, vyhrožující vraždou zahraničním ministrům, a hrstka dalších zastupitelů?« kladou vládě další znepokojivé otázky.

Vlastenecké osobnosti jsou přesvědčeny, že učinit přítrž provokacím, jež pobuřují českou veřejnost i okolní svět, je v kompetenci státní moci. Proto se obracejí na vládu s žádostí zjednat bezodkladně a všemi zákonnými prostředky nápravu. Signatáři se podivují, že ačkoli Československo bylo obětí mnichovské zrady a první nacistické agrese, ČR se nepřipojila k rezoluci OSN o boji proti glorifikaci nacismu a neonacismu.

Mrzačení pravdy

Signatáři uvádějí, že »nestoudná demagogie se příčí většině našich lidí«, na což poukázal i nedávný průzkum veřejného mínění provedený agenturou Median pro Radiožurnál, dle něhož se nelíbí skoro dvěma třetinám občanů rušení památníků událostí a osobností druhé světové války a historie se podle více než poloviny Čechů a Češek začíná falšovat.

»Mrzačení pravdy o době, kdy hrozila genocida i českému lidu, není jen exhibicí nedouků a nevychovanců. Nahrává jak zpupným nárokům sil, které se nesmířily s politickými výsledky druhé světové války, tak dobrodruhům, kteří si zahrávají s ohněm dnes. Naši zemi ohrožují jedni i druzí. Tím rozhodněji je třeba čelit demagogii, kterou si pořizují lživé alibi. V tom se česká vláda může spolehnout na bezvýhradnou podporu mírumilovné, antifašistické veřejnosti napříč domácím názorovým spektrem i mezinárodním společenstvím,« stojí v závěru dopisu, který podepsali dále předseda spolku Magistra Vitae Josef Skála, účastník Pražského povstání Emil Šneberg, předsedkyně Aliance národních sil Vladimíra Vítová, advokát a krajský zastupitel Tomeš Vytiska a právník Jiří Vyvadil.

Podpora od italských odborářů

Podporu snahám o zachování památníku osvoboditele od fašismu na svém místě na náměstí Interbrigády vyjádřili také italští odboráři ze svazu USB. »Váš boj proti rozhodnutí starosty Prahy 6 (pravicová TOP 09) s podporou Piráty ovládané Rady hl. města Prahy odstranit pomník I. S. Koněva, maršála SSSR a velitele sil Rudé armády, spěchajících na pomoc Praze, jež v květnu 1945 povstala proti nenáviděným nacistickým okupantům, je velmi důležitý pro nás všechny,« napsali odboráři s tím, že fašismus nesmí mít místo v současné společnosti a socha maršála Koněva musí zůstat na svém stanovišti v Praze 6.

Tento odborový svaz také ocenil, že partnerské Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska odmítá snahy učinit z České republiky kolonii USA a SRN v druhořadou zemi v rámci EU. »To není v souladu s důstojným životem pracujících,« uvedli jeho zástupci.

Květiny pro Koněva

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna, kdy byl v roce 1945 vojsky vedenými právě velitelem I. S. Koněvem osvobozen nacistický koncentrační tábor Osvětim, pořádá skupina »Za pravdivou historii«, spolu s dalšími, setkání u Koněvovy sochy. Akce, která se koná od 17 do 18 hodin, se jmenuje Květiny pro Koněva. Každý účastník je vítán s květinou a svíčkou. Jménem pořadatelů srdečně zvou Jiří Horák a Vladimír Klofáč.

(mh)


Otevřený dopis vládě České republiky

V Praze dne 12. ledna 2020

Vážené paní,

vážení pánové,

lhaní o II. světové válce překročilo únosné meze. Napadá společná rozhodnutí protifašistických mocností. Uráží české vlastence i zahraniční přátele. Škodí renomé naší země ve světě. Pošlapává její mezinárodní závazky. Nestoudná demagogie se příčí většině našich lidí. Prokázal to i průzkum veřejného mínění.

Hrdinství vojsk, jimž velel I. S. Koněv, vděčí za svobodu miliony našich občanů. Smí se maršálův pražský pomník beztrestně zneuctívat jen proto, že tomu přejí i starosta a někteří zastupitelé MČ Praha 6? Mohou si osobovat už i "právo" na svévolnou "deportaci" pomníku? "Vlasovci" spadali přímo po velení SS. Dopustili se brutálních zločinů na bezbranných civilistech řady zemí. Obětí krutostí, odpuzujících i jejich německé nadřízené, byly i tisíce vojáků západních spojenců. Smí se spřežencům nacismu stavět pomník v jiné pražské čtvrti, usmyslí-li to tamní starosta, vyhrožující vraždou zahraničním ministrům, a hrstka dalších zastupitelů?

Učinit přítrž provokacím, pobuřujícím českou veřejnost i okolní svět, je v kompetenci státní moci. Zvlášť porušují-li se i mezistátní smlouvy a trestní paragrafy. Obracíme se na Vás s naléhavou žádostí zjednat nápravu bezodkladně a všemi zákonnými prostředky.

Naše země byla obětí mnichovské zrady i první nacistické agrese. K rezoluci OSN o boji proti glorifikaci nacismu a neonacismu se však nepřipojila. Jsou důvody, uváděné ministerstvem zahraničí, skutečně stanoviskem vlády ČR? Jako by nestačila rezoluce Evropského parlamentu z 19. 9. 2019, svalující vinu za druhou světovou válku i na stát, který se o porážku hitlerovské agrese zasloužil především a za cenu nezměrných ztrát. Především jemu vděčíme za osvobození i my.

Mrzačení pravdy o době, kdy hrozila genocida i českému lidu, není jen exhibicí nedouků a nevychovanců. Nahrává jak zpupným nárokům sil, které se nesmířily s politickými výsledky druhé světové války, tak dobrodruhům, kteří si zahrávají s ohněm dnes. Naši zemi ohrožují jedni i druzí. Tím rozhodněji je třeba čelit demagogii, kterou si pořizují lživé alibi. V tom se česká vláda může spolehnout na bezvýhradnou podporu mírumilovné, antifašistické veřejnosti napříč domácím názorovým spektrem i mezinárodním společenstvím.

Ing. Ludmila Hájková, účastnice Pražského povstání

Ing. Jaromír Kohlíček, CSc., exposlanec Evropského parlamentu a veřejný aktivista

Ing. Ivan Kratochvíl, pplk. v. v. a veřejný aktivista

Ing. Emil Kulfánek, ředitel Památníku Pečkárna

Mgr. Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií

Václav Novotný, předseda hnutí NE základnám

MUDr. Marek Obrtel, lékař, účastník zahraničních misí AČR a veřejný aktivista

Lenka Procházková, spisovatelka, scénáristka a veřejná aktivistka

PhDr. Josef Skála, CSc., předseda Magistra Vitae, z. s., a vydavatel internetové revue

Emil Šneberg, účastník Pražského povstání

PhDr. Vladimíra Vítová, PhD., předsedkyně Aliance národních sil

JUDr. Tomeš Vytiska, advokát a krajský zastupitel

JUDr. Jiří Vyvadil, právník a veřejný aktivista

Mluvčím signatářů je PhDr. Josef Skála, CSc. (Londýnská 537/16, Praha 2, dr.skala@seznam.cz)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 191 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2020-01-14 13:12
Vypadá to, že stiglitzův dědeček obsluhoval v Osvětimi plynový
ventil a ten zdejší poděs po něm dost zdědil povahu a inteligenci.
novotnyjaro
2020-01-14 12:28
Pro Boha, každý idiot ví, kde, kdy a jak II. světová válka začala.
Jedine stieglitz to neví a fzrt tu bude otravovat svými trapnostmi o
společných trapnostech nacizmu a komunizmu. Doporučuji mu zhlédnout
nejčerstvější dokumenty, které vyly odtajněny Putinem a nejedná se o
žádnou kamufláž. Stejné dokumenty Polác, Němci ale i Francouizi a
Briti zničili. Na otázku Hitlera, polskému ministru zahraničí
Jozsefovi Beckovi, že v případě nabídtky SSSR na pomoc proti Hitlerovi
povolí Sovětům přelet přes Polsko, Beck odpověděl rázně, každé
ruské letadlo bude sestřeleno. No a potom Poláci skučeli, když byly na
kolenoum,aby jim Stalin pomohl. V SSSR vznikl polský zvonzek, ktorý
bojoval společně s Rudou armádou a Polsko ještě na tom územně
vydělalo. Získalo Prusko a Pomořansko!
slechta48
2020-01-14 09:26
Chudák stieglitz výpotek komisařky Jourové o
"Evropské paměti" zbaštil i s chlupama. Od kdy kapitalisté
mluví jen pravdu? Všechny války novodobých dějin vyvolal
kapitalismus, aby "léčil" své rozpory. Dosud, za těch pár
set let, všechno nasvědčuje tomu, že vyřešit je není schopen.
slechta48
2020-01-14 09:24
Chudák stieglitz výpotek komisařky Jourové o "Evropské
paměti" zbaštil i s chlupama. Od kdy kapitalisté mluví jen pravdu?
Všechny války v novodobých dějin vyvolal, aby "léčil" své
rozpory. Dosud, za těch pár set let, všechno nasvědčuje tomu, že
vyřešit je není schopen.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.