Dějinná spirála

Dějiny se opakují, ať chceme, nebo ne. Tak jako přírodní cykly. Není to v historii poprvé, kdy se lidstvo vypořádává s epidemií. A je zajímavé se podívat, co se ve společnosti dělo vždy poté.

Morové rány prošly Evropou mnohokrát. Často vylidnily města o třetinu i dvě třetiny obyvatel. Vesnice bývaly zasažené méně, protože život na vsi je přeci jen zdravější a je zde menší koncentrace lidí.

A co bývalo poté? Samozřejmě se zastavil obchod, mnozí šlechtici radikálně zchudli. Byl nedostatek výrobků i surovin, protože byl nedostatek lidí. Ekonomické modely ale fungovaly i tenkrát. Rostly ceny, hlavně ceny práce. Lidí bylo málo, a tak se postavení rolníků radikálně změnilo. Po odeznění moru byla velká poptávka po potravinách, protože dovoz zkolaboval a většina zemí, okresů, měst byla závislá jen na tom, co se urodilo či vyrostlo v okolí. Poptávka byla i po šikovných rukách, které najednou ve městech chyběly…

Dnes se celý svět ocitá na začátku nepříjemného dějinného zvratu, který ale zažil již mnohokrát. A na tom je potřeba co nejdříve začít stavět.

Dnes v jednadvacátém století nebude, doufejme, díky zdravotnictví úmrtnost taková. Ale ekonomika se změní. A změní se myšlení obyčejných lidí, kteří nyní na přístupu mnohých politiků vidí, jak moc je či není pro ně život obyčejných lidí důležitý. Koho zajímá národ a koho ekonomická situace… Mnozí si to již nyní bolestně uvědomují, i když si lidé neradi připouštějí, že byli za užitečné idioty. Ale realita milionům z nich otevře oči. Zvlášť až jim za týden, čtrnáct dní přijde »výplata«.

Přitom samozřejmě jedno bez druhého nejde. Nejde uživit lidi z ničeho. Nejde se o ně starat a zajišťovat jejich potřeby, po kterých mnozí nyní volají a natahují ruce, aniž by stát neměl vlastní zdroje. A těch, jak víme, moc nemáme. Kudy vede cesta k záchraně českých zemí? Obávám se, že zpět. Tedy další dějinnou spirálou. Vždyť přeci máme zdroje – úrodná pole, naleziště nerostů a hlavně šikovné pracovité lidi, kteří mnozí o živobytí přišli či přijdou… A práce je již nyní kvůli odlivu přespolních pracovníků víc než dost. Víme, jak na to, jsme poučeni z minulosti. Jen nesmíme příliš dlouho váhat…

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 34 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-04-02 16:41
Lidstvu již nic nepomůže.Pokud se bude chovat nenažraně. Zastavovat
další pozemky egoisty.
kozpav
2020-04-01 13:18
OK paní Heleno.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.