Ilustrační FOTO - Pixabay

Přístup ke COVIDu v bývalém SSSR

Běloruské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo druhé úmrtí na nemoc COVID-19, způsobenou koronavirem. Zdůraznilo, že v obou případech šlo o starší pacienty trpící dalšími, chronickými nemocemi, uvedl zpravodajský server Tut.by. Momentálně je pod dohledem lékařů či na léčení 157 lidí, dodal v této souvislosti.

Prezident Alexandr Lukašenko při schůzce se šéfkou parlamentu poznamenal, že země právě zažívá vrchol »virových onemocnění« a že se modlí, aby do Velikonoc tento vrchol pominul. Každopádně se snaží věci zařídit tak, aby »podniky fungovaly a lidé dostávali výplatu«. Ani v boji s koronavirem nelze podle hlavy státu zapomínat, že je mnoho dalších pacientů s jinou diagnózou, kteří také potřebují lékařskou pomoc, a to tím spíš, že »máme stokrát více úmrtí na jiné nemoci než kvůli tomu koronaviru«. A poblahopřál »chlapíkům« mezi lékaři, kteří už stovku pacientů z nákazy vyléčili.

Zamykat se není metoda

Prezident podle agentury Belta dal najevo, že není stoupencem karantény. »Zamykat se v zatuchlých bytech není metoda. Tím bychom lidi zabíjeli,« tvrdí. »Musíme problémy otevírat, a ne zavírat hranice a lidi zahánět do domů,« dodal. Prý jej při chřipce či infekci dýchacích cest vždy poučovali, že se má nadýchat čerstvého vzduchu v ulicích a vyvětrat příbytek, a tak nechápe rady vybízející k izolaci lidí. »Test jsem si nedělal. Nevím, zda jsem se z toho viru už vzpamatoval, anebo ne,« připustil. A navzdory »falešným zprávám a pověstem« je situace podle něj pod kontrolou a žádná katastrofa se nekoná.

Zakázaný koronavirus

Úřady v Turkmenistánu pro změnu zakázaly používat slovo koronavirus. Nesmí se objevit na stránkách a v relacích státních médií, ale ani ve zdravotnických brožurkách distribuovaných ve školách či nemocnicích. Kdo zakázané slovo použije na veřejnosti, může být zatčen. S odvoláním na turkmenská nezávislá média o tom informovala organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Turkmenské úřady každopádně i přes neochotu mluvit o koronaviru a šířit tak mezi lidmi paniku, až hysterii podobnou té v Evropě zavádějí některá bezpečnostní opatření. Na vlakových a autobusových zastávkách lidem měří teplotu, v bankách a na jiných místech s velkou koncentrací lidí rozdávají vlhčené ubrousky. Prezident Gurbanguly Berdymuhamedov v půlce března svým krajanům nařídil, aby své domovy vykouřili dýmem ze stepní byliny harmala. Turkmenistán se však podle místních úřadů řadí mezi zhruba 20 zemí, které dosud neevidují žádný případ nákazy koronavirem. A to navzdory tomu, že středoasijská země s téměř šestimilionovou populací mj. sdílí jižní hranici s Íránem, který se stal ohniskem nákazy na Blízkém východě.

Putin z domova pomáhá USA

Ruský prezident Vladimir Putin se načas zřekl podávání rukou se svými spolupracovníky, udržuje si od dalších lidí odstup a kvůli nebezpečí nákazy koronavirem raději pracuje na dálku ze své rezidence. Novinářům to nastínil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. »Prezident bude v Novo-Ogarjovu a prostřednictvím videokonference se spojí s prakticky standardním výběrem členů vlády, kteří rovněž budou ve svých pracovnách,« řekl Peskov o Putinově pracovním programu. Tématem jednání měl být hlavně rozvoj zemědělství a potravinářského průmyslu a obligátní aktuální otázky.

Mluvčí Kremlu podle agentury TASS také ujistil, že se nijak nezměnily plány uspořádat 9. května kvůli oslavám válečného vítězství vojenskou přehlídku v Moskvě. Kreml nicméně situaci s koronavirem monitoruje.

V Rusku podle úřadů během posledních 24 hodin přibylo dalších 440 případů nákazy, celkový počet nakažených stoupl na 2777 lidí, z toho 24 zemřelo. Nejhorší je situace v Moskvě, na kterou připadá většina případů i obětí.

Putin ale i v této situaci myslí i na okolní svět. Do Spojených států tak už podle všeho odletěl ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým Moskva pomáhá Washingtonu v boji proti pandemii. Asistenci v pondělí nabídl v telefonickém hovoru ruský prezident Donaldu Trumpovi, který ji přijal.

Rusko již před necelými dvěma týdny vyslalo lékařskou pomoc a armádní experty do Itálie, která byla v té době zemí s největším počtem infikovaných. Do země dorazilo podle ČTK osm týmů vojenských lékařů, zhruba stovka armádních specialistů v oborech virologie a epidemiologie, speciální dezinfekční vozidla a další zařízení.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 18 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.