Ilustrační FOTO - Pixabay

Koruna oslabila jako při intervencích

Koruna v březnu oslabila nejvíce ze všech měn ve středoevropském regionu, během měsíce trvání pandemie ztratila 7,1 procenta k euru a 8,7 % k dolaru.

Uvedl to analytik obchodníka s měnami Purple Trading Jaroslav Tupý. Důvodem je podle něj panika a obavy z dopadů koronaviru na světovou ekonomiku a ztráta atraktivity měny pro české i zahraniční investory. Ta byla dána rozdílem mezi základními úroky České národní banky a Evropské centrální banky, která držela sazby prakticky na nule. V současné situaci se ale investoři zbavují rizikových aktiv včetně české koruny, a ta tak slábne.

Jelikož je koruna stále považována za měnu rozvíjejících se trhů, investoři se z obav nadcházejícího vývoje začali zbavovat rizikovějších aktiv, uvedl regionální ředitel 4fin Vratislav Jůza. Pokles podle něj akceleroval po prvním březnovém snížení repo sazby ČNB o 0,5 bodu, kdy se koruna vrátila k 27 Kč/EUR, kde byla v období měnové intervence proti koruně. Oslabení souvisí i s horšími výhledy vývoje německé ekonomiky, na kterou je ta česká úzce navázána, dodal.

Centrální banka bude podle Tupého ve snižování sazby nejspíše pokračovat na dalším zasedání 7. května. Pokud bude česká koruna i nadále slábnout, přistoupí centrální banka podle něj pravděpodobně k intervencím z bohatých devizových rezerv a odkupu státních dluhopisů, podotkl.

Dodejme, že slabší koruna je sice výhodnější pro exportéry, ale zároveň také prodražuje dovozy.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.