Ilustrační FOTO - Pixabay

Rajoy ničil zdravotnictví

Ohromující nárůst obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na španělské zdravotnictví, těžce postižené roky rozpočtových škrtů, napsal server Politico.

Zatímco politici všech směrů oceňují úsilí a oběti, které přinášejí španělští zdravotníci, mnozí tvrdí, že nadměrný tlak na nemocnice je přinejmenším zčásti důsledkem bolestivých škrtů, po kterých je země špatně připravena na epidemii.

»Nemá smysl se chlácholit obvyklými výroky, jako že zdravotnický systém je příkladný, jak tvrdí premiér Pedro Sánchez,« uvedl web Contexto v redakčním komentáři. »Je to smutná připomínka výroků (socialistického expremiéra Josého) Zapatera na začátku ekonomické krize, že španělský finanční systém, je jeden z nejpevnějších na světě.«

Mnoho Španělů považuje zdravotnictví za jeden ze symbolů své moderní země: při ošetření se neplatí, je velmi decentralizované, jeho chod tak kontroluje přímo 17 regionů. A do značné míry je také dobře financované. A ještě před deseti lety platilo Sánchezovo tvrzení, že je »robustní«, uvedlo Politico. Za ekonomického boomu před finanční krizí se výdaje na zdravotnictví blížily průměru EU.

To se změnilo v roce 2011, kdy nastal hospodářský pokles a nová konzervativní vláda premiéra Mariana Rajoye zavedla hluboké škrty. Začaly deseti miliardami eur z rozpočtů zdravotnictví a školství a úsporný program Rajoy udržoval prakticky po celé funkční období své vlády do roku 2018, dodal web.

Mariano Rajoy. FOTO - Wikimedia commons

Investice do zdravotnictví poklesly z 6,8 % hrubého domácího produktu v roce 2009 na 5,9 v posledním návrhu rozpočtu, což je daleko méně než unijní průměr 7,5 %. V důsledku škrtů »je rostoucí počet nových lékařů nezaměstnaných nebo se stěhuje do jiných zemí«, uvedla loňská zpráva EU. Po úsporných opatřeních ubylo nemocničních lůžek a přibylo lékařů a ošetřovatelů pracujících na částečný úvazek, upozornil také dokument.

Výdaje na zdravotnictví se po uvolnění škrtů zvýšily, ale investice pořád zaostávají za tím, co je potřeba, míní lékař José Félix Hoyo, který pracuje na pohotovosti v Móstoles u Madridu a je šéfem španělské odbočky organizace Médecins du Monde.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.