Jeremy Corbyn je už definitivně bývalým šéfem britských labouristů.. FOTO - Wikimedia commons

Labouristé si už vybrali nového lídra

V Británii ve čtvrtek skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

»Byla to dlouhá kampaň a končí za okolností, které nikdo z nás nemohl předvídat,« uvedl Starmer ve videu, které zveřejnil krátce po čtvrtečním konci hlasování. »Ale udrželi jsme ji pozitivní a ukázali jsme jednotu,« doplnil. Také Nandyová, která je stínovou ministryní pro energetiku a klimatickou změnu, na videu označila současnou situaci za mimořádně těžkou. Labouristé se podle ní ale během kampaně změnili a stali se stranou, která »opět zvítězí«.

V parlamentních volbách z loňského 12. prosince dosáhli labouristé nejhoršího výsledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Dosavadní vůdce levicového křídla Labouristické strany a její lídr Jeremy Corbyn v reakci na výsledek oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Výzvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel. Nového předáka opoziční strana začala vybírat již 24. února. V korespondenčním hlasování, které ve čtvrtek skončilo, mohlo svůj hlas odevzdat asi 580 000 členů Labouristické strany. Hlasovat mohlo také 14 700 »registrovaných podporovatelů«, kteří zaplatili poplatek 25 liber (786 Kč).

Kromě lídra labouristé hledali také jeho zástupce. Už v prosinci se této funkce vzdal Tom Watson. O tento post se ucházelo pět kandidátů – tři ženy a dva muži. Favoritkou je podle britských médií stínová ministryně školství Angela Raynerová. Jméno nového lídra i jeho zástupce oznámí opoziční strana po sečtení hlasů. Členové partaje by se měli výsledek hlasování dozvědět e-mailem, původně plánovaný sjezd byl zrušen kvůli pandemii COVID-19. Projev vítězného kandidáta má zaznít záhy po oznámení výsledků. Longová-Baileyová tento týden prozradila, že trojice kandidátů proslov nahrála na video předem.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.