Potkalo nás to, co jsme nečekali

Proč nás pandemie koronaviru zasáhla, jsou pouze dedukce, na kterých se podílejí odborníci i laici. Jak se s ní dokážeme vypořádat, záleží na každém z nás. V České republice se projevila neobvyklá soudržnost lidí i jejich vynalézavost. Objevily se automaty, kde si můžete koupit roušky dodávané dobrovolníky. K tomuto nápadu byly využity upravené automaty na cukrovinky nebo pití a dnes se již najdou na mnoha místech. Lidé si tak mohou nakoupit ochranné pomůcky a získané peníze jdou ve prospěch potřebných. Samozřejmě největším přínosem je, že dochází ke snížení rizika nákazy. Postupně se může v automatech doplňovat i sortiment, například o ochranné rukavice či lahvičky s desinfekcí.

Další pomocí jsou zdarma připravované obědy seniorům i záchranářům. Tato akce závisí na pomoci majitelů restaurací, kteří připraví určitý počet jídel, která si například záchranáři mohou telefonicky den předem objednat. U tohoto rozvozu jsou přísně dodržována veškerá hygienická opatření. Zvláště senioři, kteří se bojí vycházet, jsou rádi, že oběd dostanou nejen zdarma, ale doslova i přede dveře. Najdeme dobré i diskutabilní nápady, třeba metrové rozestupy ve školách jsou podle kantorů prakticky nerealizovatelné.

Školy budou muset po otevření zvýšit hygienická pravidla, ale kdy budou skutečně otevřeny, se dnes nedá se stoprocentní jistotou sdělit. Rodiče se snaží nahrazovat dětem učitele a mnozí tak zjistili, že to vůbec není lehké. Proto velmi uvítali žádost ministra školství, aby školy děti úkoly příliš nepřetěžovaly. I v tomto případě lze konstatovat, že vítězí zdravý rozum. Problémy, které nás potkávají v denním životě, jsou často nepředpokladatelné. Ti, kteří mají doma děti, zjistili, že opravdu doma nemají zásobu jarního oblečení, nemají kde koupit dětské boty a v případě dítěte je problematické objednat botičky po internetu. Ať se nám to líbí, nebo ne, dítě si musí boty vyzkoušet. Doufejme, že šíření této pandemie dokážeme zvládnout natolik, že některá opatření se budou moci uvolnit a život se nám tak pomalu vrátí do normálních kolejí.

Každý z nás má s tímto stavem své problémy. Co můžeme jednoznačně odsoudit, je vzájemná, byť velmi ojedinělá, agresivita jednotlivců. Ve stínu koronaviru se naplno projevují lidské vlastnosti. V případě naší republiky převažují ty dobré. V některých domovech seniorů se pečovatelé podrobili dobrovolné izolaci a bydlí v těchto zařízeních se svými klienty. Ti, kteří mohli, si také vzali své rodiče či prarodiče domů. Toto řešení však nelze realizovat vždy, vzhledem k pracovním povinnostem, které rodinní příslušníci mají.

Jednotlivé kraje také začínají řešit umístění seniorů v případě zjištěné nákazy. Domovy pro seniory nejsou nemocnice. A tak se hledají kapacity, kde by mohli být umístěni a léčeni. Vyvstal další problém, nedostatek lékařů a zdravotnického personálu. I tady se však našli lidé, kteří vyzvali například zdravotní sestry pracující mimo svůj obor, aby se vrátily k původní profesi.

I stát se snaží všemožně pomoci. Ne vždy se vše podaří realizovat ihned. Nikdo nemá s tímto stavem zkušenosti a všichni se učí za pochodu. Protivirová opatření v žádném případě nesmí ohrozit naše životy a je třeba hledat i taková řešení, která jsou nezbytná a současně dovedou pomoci lidem přežít tento neočekávaný stav. Naštěstí převažuje pochopení situace a víra v naději, že se vše brzy změní k lepšímu. Letošní Velikonoce budou výrazně jiné než minulý rok. Přesto však využijme možnosti vrátit se ke starým zvykům a namalujme s dětmi třeba kraslice.

Předpokládané hezké počasí láká k návštěvám přírody. I tady je nutné dodržovat určená pravidla. Pokud je totiž budeme porušovat, ohrožujeme nejen své okolí, ale i sami sebe. Tak tedy věřme v brzký konec tohoto stavu a návrat do běžného života, který nám dnes tolik chybí.

Miloslava VOSTRÁ, poslankyně (KSČM) a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 29 hlasů.

Miloslava VOSTRÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-04 20:12
Pane Salekiv. To čeho se dožadujete v článku máte denně x-krát v
ČŤ. To Vám nestačí?
fronda
2020-04-04 16:35
No jo, když za 30 let kapitalismu "demokrati" všechno
rozkradli, to je potom těžké.
salekiv
2020-04-04 13:57
Novotný, od soudružky Vostré bych jako od předsedkyně rozpočtového
výboru Poslanecké sněmovny čekal nějaký zasvěcený článek ke
státnímu rozpočtu, který jak víme, dnes krvácí. Zatím se od ní
dovídáme, jak sám říkáte nějaké povšechné informace o věcech,
které každý trochu všímavý tvor vidí sám. Oprávněně si pak
domýšlíme, že problematika rozpočtu je pro ni španělská vesnice.
Panu Prchalovi vyčítáte nedostatek sociální inteligence, sám však
trapně úmyslně komolíte jméno předsedkyně evropské komise.
novotnyjaro
2020-04-04 13:38
Šálek opět střílel od boku, aniž by si dal námahu, aspoň si ten
článek přečíst. Poslankyně Vostrá napsala jen to co každý vidí v
průběhu pandémie. Lidé jsou disciplinovaní/ až na ty bohorovné
pseudointelektuály/, pomáhají si, starají se o děti a seniory. A proto
v boji proti koronaviru ČR a SR patříme k nejúspěšnějším na
světě a statistiky nepustí! A to někomu vadí. V Británií se
vysmívali rouškám a teď je zoufale shánějí, hraběnce Lejnové vadí
uzavírání hranic a ejhle Trump se hermeticky zavítá před celým
světem. Maximálně snížit mobilitu obyvatelstva také přináší
úspěchy, ne však chaotický black out ! Áno pánům je evidentně proti
srsti, že se zavádějí osv%edčená pravidla z dob socializmu. Ale jak
východňare na Slovensku hovoria" Keď še neda, tak še neda!
salekiv
2020-04-04 10:12
Odbornice za všechny prachy opět boduje.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.