Ilustrační FOTO - Haló noviny

Podivné čachry v Libereckém kraji

Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine. Informaci o zahájení trestního stíhání dostalo vedení krajské společnosti ČSAD Liberec ve čtvrtek prostřednictvím datové schránky.

Policie sledovala dopravu v kraji od roku 2014. Obvinění se týká zejména roku 2017, kdy se na základě dohody vlády s odbory musely zvýšit mzdy řidičů v autobusové dopravě. Všichni hlavní dopravci - ČSAD Liberec, BusLine a ČSAD Česká Lípa - tehdy vypověděli smlouvy s tím, že jim peníze, které dostali od kraje navíc, nestačí. Zatímco s českolipským dopravcem se kraj dohodl, v případě dalších dvou byla jednání výrazně tvrdší a řízení se tam opakovalo. Trestní spis říká, že BusLine a ČSAD Liberec postupovaly po vzájemné dohodě.

Vyšetřování policie také ukázalo, že skutečným vlastníkem společnosti BusLine je Jiří Vařil. Kraj se teď radí s právníky o tom, jak dál v případě desetileté smlouvy, kterou s firmou uzavřel na zajištění dopravy na Jablonecku a Semilsku. Součástí smlouvy, kterou kraj uzavřel na podzim 2018, totiž bylo prohlášení o tom, že skutečný vlastník je Jakub Vyskočil. Kraj teď bude zjišťovat, zda byla smlouva podepsána podle zákona o zadávání veřejných zakázek a jestli je vůbec platná.

Liberecký kraj před dvěma lety společnost ČSAD Liberec koupil prostřednictvím firmy Autobusy LK. Pletich, jež spočívaly zřejmě ve společném postupu proti kraji, se měla firma dopustit ještě s předchozím majitelem. Proto by se vedení ČSAD Liberec rádo soudu vyhnulo. »Obvinění se netýká žádné z osob, které jsou aktuálně v řídicích či kontrolních orgánech společnosti ČSAD Liberec,« uvedl předseda představenstva Martin Bobek.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.