Ilustrační FOTO - Pixabay

Masivní explozi v Bejrútu nepřežilo nejméně deset lidí

Libanonskou metropolí Bejrútem dnes odpoledne otřásly silné výbuchy, které podle agentury Reuters nepřežilo nejméně deset lidí. Agentura se odvolala na libanonské bezpečností a zdravotnické zdroje. Podle zdravotníků byla do nemocnic převezena těla deseti mrtvých.

Ministr zdravotnictví Hamad Hasan citovaný televizí LBC hovořil předtím o mnoha zraněných a velkých materiálních škodách. List The Daily Star na své webové stránce psal s odvoláním na svědky o zřejmě mnoha mrtvých. Televizní kamery zachytily kouř nad městem a některá média exploze lokalizovala do blízkosti přístavu a tamních skladišť.

Libanonská agentura NNA oznámila, že příčinou výbuchu byl požár v přístavním skladišti. Poničil mnoho okolních budov a zranilo se mnoho lidí. Televize Al-Arabíja hovoří o několika výbuších, které byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu a způsobily materiální škody. Podle AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov.

"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi. "Naprostý chaos," řekl tento svědek.

Libanonská média informují o lidech uvězněných pod troskami, mnozí krvácejí. "Budovy se chvějí, všechna okna mého bytu jsou vyražená," tweetoval jeden občan hlavního města.

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí a jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti podle nich zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie. Lidé se před budovu ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci sdělili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu v sedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.