Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nizozemský soud: Chodorkovského akcionáři musí Rusku vrátit ukradené známky k vodce

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně. Rozhodl o tom soud v Nizozemsku. Jde o známky k vodce Stoličnaja (Stolichnaya) a Moskovskaja (Moskovskaya), nad nimiž má kontrolu ruský stát. Právě s ním se bývalí akcionáři soudí a kvůli krachu Jukosu se snaží Moskvu přimět k zaplacení více než 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun).

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se rozhodnutím soudu v Haagu ruší květnový verdikt, který snahu o zabavení známek povolil. Bývalí akcionáři zaniklé ruské firmy se proti rozhodnutí hodlají odvolat.

Sporem se zabývá nizozemský soud, protože jde o majetek v této zemi. Nizozemský odvolací soud v únoru rozhodl, že Rusko musí akcionářům Jukosu zaplatit odškodné přes 50 mld. USD. Zrušil tak předchozí verdikt, podle kterého Rusko nic platit nemuselo. To bylo překvapivé rozhodnutí po více než 13 letech od doby, kdy majetek Jukosu převzalo Rusko pod svou kontrolu. V květnu pak soud povolil akcionářům převzít kontrolu nad obchodními značkami obou druhů vodky.

Podle nynějšího rozhodnutí, které je předběžným v pokračující mezinárodní právní bitvě, bylo květnové zadržení majetku nezákonné. Majetek, který vlastní ruská státní firma FKP Sojuzplodoimport, po Rusku nelze k uspokojení nároků žádat, uvedl soud.

»Bylo na čase, aby se tato pošetilá akce, pro kterou neexistuje žádný právní základ, zastavila,« řekl právník Joris van Manen, který zastupuje firmu FKP Sojuzplodoimport. Dodal, že akcionáři Jukosu nyní musejí plánovanou aukci obchodních známek zrušit.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 mld. USD. Hlavním vlastníkem byl oligarcha Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Vzhledem k tomu, že Chodorkovskij byl oponentem Kremlu, prozápadní média se chopila příležitosti a celou tuto kriminální kauzu notně zpolitizovala. Ze zloděje se tak rázem stal »politický vězeň«…

Společnost Jukos byla po jeho zatčení rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu prezident Vladimir Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu Jukos donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-01 01:50
Originální. "DONUTILY JI ZBANKROTOVAT TÍM, ŽE JI DONUTILI
ZAPLATIT UKRASENÉ DANĚ". Je opravdu nad lidské síly v takovéhle
prokapitalistickém "právním" systému přijít o lup.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.