Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

USA: vzestup, ale se špatným výhledem

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala výrazný vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů korun). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů.

Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve 2. čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 %.

Proti předchozímu čtvrtletí, což je srovnání běžné zejména v evropských zemích, americká ekonomika vykázala růst o 7,4 %. Právě tato hodnota dá po přepočtu na celý rok výsledek 33,1 %. Americká ekonomika se propadla do recese už letos v únoru, ještě předtím, než na ni plně dolehla pandemie.

Spotřebitelské výdaje, které mají na výkonu americké ekonomiky více než dvoutřetinový podíl, ve 3. čtvrtletí vzrostly o rekordních 40,7 %. Pomohly jim hlavně nákupy aut, oděvů a oblečení. Zvýšily se také výdaje za služby, i když zůstaly pod úrovní ze 4. kvartálu.

Větší zájem o nákupy také podpořil dovoz. Výsledkem toho bylo prohloubení obchodního deficitu. Část dovozu však skončila ve skladech. Nahromadění zásob tak paradoxně vykompenzovalo negativní vliv obchodu na HDP.

Po propadu ve 2. čtvrtletí se zvýšily i firemní investice. Ekonomové se však domnívají, že to bude jen dočasné, protože poptávka po zboží, které nesouvisí se změnou životního stylu vyvolanou koronavirovou krizí, zůstává slabá. Pandemie také prudce snížila ceny ropy, což má dopad na investice do nebytových struktur, jako jsou například i vrty pro těžbu ropy a zemního plynu.

Navzdory výraznému oživení zůstává HDP pod úrovní z posledního čtvrtletí loňského roku. Podle některých analytiků by se z recese způsobené pandemií mohla ekonomika zotavovat rok i déle.

Vládní peníze jsou navíc už vyčerpány a dohoda o nové pomoci je zatím v nedohlednu. Po celé zemi také opět roste počet nových případů COVID-19, což přináší další omezení.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.