Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Obchody s dušičkovým zbožím mohou prodávat i v neděli

Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene mohou být od soboty mezi 05:00 a 19:59 otevřeny, a to i v neděli. Výjimku s ohledem na blížící se Dušičky schválila na mimořádném jednání vláda. Na twitteru to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Od zítřka (soboty), a to i v neděli, a tak i do budoucna, bude možno si zakoupit třeba na hřbitově věnec pro své zemřelé a bude to všechno bez jakýkoliv postihů. (...) Nechceme v žádném případě brát lidem možnost důstojně uctít své zemřelé příbuzné a drobným živnostníkům, kteří se na tento den připravovali a často je pro ně jedním z nejdůležitějších dnů v roce, upřít možnost výdělku," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vláda v pondělí rozhodla o tom, že i obchody a služby, které mají v současné době výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje, musejí být o nedělích zavřeny. Týká se to potravinářských řetězců, drogerií, optik či květinářství. Kabinet v souvislosti s Památkou zesnulých, která připadá na 2. listopadu, rozhodl, že ze zákazu, včetně nedělního prodeje, vyjme také obchodníky s pietním zbožím a ze služeb například výrobce pomníků. "Dušičky bez komplikací," napsal Havlíček. Výjimka z nedělního prodeje se podle Havlíčka týká i květinářství a dalších provozoven, včetně mobilních, kde je možné zakoupit věnce, květinovou výzdobu na hroby, pietní svíčky a další podobné zboží, upřesnil na dotaz ČTK.

Hlavní nápor prodejů svíček, lamp, věnců a dalších dekorací na hroby vrcholí v těchto dnech. Některé potravinářské řetězce, které dušičkový sortiment nabízejí, díky zavřeným hobbymarketům zaznamenaly vyšší prodeje. Naopak květinářství hlásí velmi nízký zájem o dušičkové zboží, neočekávají poptávku srovnatelnou s předchozími lety.

Zákaz maloobchodního prodeje platí v České republice od 22. října. Od středy mohou obchody, které mají výjimku, fungovat maximálně do 20:00. V květinářství mohou od středy v jeden čas nakupovat maximálně dva zákazníci. Povoleny nejsou ani trhy kromě prodeje potravin na farmářských trzích.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Vladimir.novak1
2020-11-02 09:53
Zpráva převzata z ČTK.Dnes chybí v HaNo zamyšlení nad
Dušičkami,což vyjadřovalo i Rudé Právo.I minulý režim tento den
uctíval.V současné době,kdy jsou hroby pleněny,urny
vysypávány,nebožtíci vypáčeni pohřby kvůli cenám bez
obřadu,Piráti mluví o společných hrobech,úcta k mrtvým
vyprchává.Je to i o tom,že v těchto dnech přicházejí na lidi
chmury.V našem paneláčku se ještě staříci chodí navštěvovat a
povídají o strastech tohoto světa.Dnešní počítačová,mobilová
generace je sice nekonfliktní,lepší než předchozí mládí
devadesátých let,ale je nesoudružná,koronavir tu nesoudružnost ještě
víc podtrhne.Závěr je,že toto období bude smutné,ještě smutnější
než jsme si mysleli.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.