Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Nové bloky mohou být i v Temelíně

Společnost ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Jaderné elektrárně Temelín.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) uvedl, že na základě žádosti energetické firmy revidoval povolení k umístění dvou možných nových temelínských bloků s označením ETE 3 a 4. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že prioritou stále zůstává stavba nového bloku v druhé z tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech.

»Postupujeme v souladu s aktualizovanou státní energetickou koncepcí a národním akčním plánem, který předpokládá rozvoj obou lokalit, nicméně v logické posloupnosti. Aktuálně se soustředíme na práce na novém zdroji v lokalitě Dukovany, která má přednost a stanovený harmonogram,« řekl Kříž.

SÚJB uvedl, že nové rozhodnutí pro Temelín nahrazuje dosavadní povolení k umístění ETE 3,4, které bylo vydáno v říjnu 2014. »Důvodem podání žádosti byla změna právní situace, vyvolaná nabytím účinnosti atomového zákona a jeho prováděcích předpisů, a na ni navazující kroky držitele povolení, a jiné faktické a právní skutečnosti,« sdělil úřad. Dodal, že důvody pro vydání nového rozhodnutí vyhodnotil jako dostatečné. »Podstatou je nové povolení k umístění ETE 3,4 shodné, jako již vydané v roce 2014, ale reaguje na novou právní úpravu,« doplnil Kříž.

Stát a ČEZ na konci července uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy ČTK řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022, tendr chce vypsat letos v prosinci.

Státní garance na dostavbu Temelína neposkytla v roce 2014 vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD. ČEZ následně tendr na dostavbu elektrárny zrušil. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 12,7 TWh. V současnosti má elektrárna dva výrobní bloky, každý s instalovaným výkonem 1125 megawattů.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-06 21:15
Kapacita jaderné energetiky by měla zajišťovat předpokládané
potřeby i s rezervou. Z té by jsme mohli zásobovat (draze) Rakušáky i
Němce (touto formou by mohli hradit dlužné válečné reparace), až
se jim rozpustí ledovce a dojde voda.
fronda
2020-11-06 19:14
Tak ale honem. Zanedlouho se budou odstavovat uhelné elektrárny a co
potom?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.