Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kůrovec teď ohrožuje hlavně Liberecko

Kůrovcová kalamita podle státního podniku Lesy České republiky nyní nejvíce hrozí v Libereckém kraji. Naopak v kůrovcem velmi zasažených lesích na Moravě a Vysočině se situace mírně zlepšuje, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Za první tři čtvrtletí podle ní Lesy ČR zvýšily kůrovcovou těžbu meziročně o osm procent na 7,14 milionu metrů krychlových dřeva (kubíků). Proti stejnému období roku 2018 nárůst činil 85 procent. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Takzvaná letová sezona kůrovce již skončila, další stromy tento škůdce již letos nenapadne. »Při zpracování kalamity jsme výrazně postoupili takřka ve všech regionech. Například na Vysočině se díky velkému počtu zasahujících kapacit podařilo meziročně snížit množství napadeného kůrovcového dříví o více jak polovinu,« uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Letos do konce září podnik na Vysočině vytěžil 1,65 mil. kubíků dřeva, loni to bylo 1,7 mil. kubíků.

V Libereckém kraji by měla kůrovcová kalamita eskalovat v příštím roce. Množství napadeného a dosud nezpracovaného kůrovcového dříví se v Libereckém kraji meziročně zvýšilo o stovky tisíc kubíků. Pokud by se tyto stromy nezpracovaly včas, na jaře by z nich kůrovec napadl další dosud zdravé lesy. »Do konce února musíme veškeré kůrovcové dříví zpracovat a během března připravit obranná opatření pro jarní rojení,« uvedl Vojáček.

Vážná je podle něj kalamita zejména na hranicích s Národním parkem České Švýcarsko. »Situaci zde komplikuje těžký terén a nedostatek zpracovatelských kapacit. Za nezbytné zde považuji především posílení vlastních provozních pracovníků a zvýšení aktivity ve vyhledávání kůrovcových stromů,« doplnil Vojáček.

Účinnější boj s kůrovcem si podnik slibuje i od organizační změny. V příštím roce by mělo místo 11 krajských vzniknout sedm oblastních ředitelství s posílenými pravomocemi. Od 1. září podnik zřídil nový Závod lesní techniky, který má vlastní kapacity na těžbu kůrovcového dříví.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.