Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Podniky mají naspořeno víc, než dluží

Tuzemské podniky se dostaly již třetí měsíc za sebou do ojedinělé situace, kdy na úložkách v bankách mají více peněz, než kolik dluží. Saldo objemu jejich vkladů a úvěrů ke konci září dosahovalo téměř 27 miliard korun.

Vyplývá to ze statistik České národní banky, na které upozornila Česká bankovní asociace.

Září přineslo další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně, a to jak ve vztahu k nefinančním podnikům (o 17,8 miliardy na 1,189 bilionu korun), tak i domácnostem (o 20,7 mld. na 2,733 bil. Kč) a živnostníkům (o 2,5 mld. na 161 mld. Kč). Nadále se tak projevuje snaha o hromadění pohotových finančních rezerv, uvedl analytik asociace Miroslav Zámečník.

Přitom v české ekonomice podle něj tradičně zprostředkovávaly banky úspory obyvatelstva formou bankovních půjček podnikatelským subjektům. »Převis vkladů domácností (bez živnostníků) nad úvěry je nadále vysoký a v září překročil jeden bilion korun, navzdory tomu, že díky překvapivě vysokému zájmu o hypotéky je rekordní i objem půjček bankovní soustavy domácnostem,« dodal.

Kladné čisté saldo přitom již dlouhodobě vykazují i živnostníci, kteří je dokázali od posledního »předcovidového« měsíce zvýšit do konce září o více než 13 mld. Kč.

Interpretace dat z národohospodářského hlediska však záleží podle Zámečníka na úhlu pohledu. »Kdo si chce nasadit růžové brýle, pak uvidí jak vysokou schopnost tvorby úspor podniků i domácností, tak pokračující ochotu bank financovat solventní klienty, neboť rostou nejen vklady v korunách i cizí měně, ale i úvěry. Na straně druhé svědčí rostoucí převis vkladů nad úvěry o pokračující nejistotě a odkládání rozhodnutí o investicích a ochotě utrácet,« vysvětlil.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-21 03:29
To si asi odkládají státní dotace ...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.