Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Firemní auta dál jezdí na benzin a naftu

Bateriové elektromobily v České republice v současnosti využívají jen čtyři procenta firem, což je čtyřikrát méně, než je evropský průměr. Prodeje elektromobilů přitom letos stouply trojnásobně na 1888 aut a poptávka po hybridech se zvýšila o dvě pětiny. Nejvíce používaným alternativním pohonem ve firemních flotilách je stlačený zemní plyn CNG a plně hybridní pohon, vyplývá z průzkumu společnosti Arval a údajů Svazu dovozců automobilů.

Ačkoli auta na CNG jezdí v českých firmách stejně hojně jako ve zbytku Evropské unie, u hybridů za ostatními evropskými zeměmi zaostáváme. Elektromobily a plug-in hybridy využívají firmy v tuzemsku jen zřídka.

»Přestože prodeje elektromobilů a plug-in hybridů v Česku strmě rostou, ve srovnání s Evropou jsme stále na konci evropského žebříčku. U plug-in hybridů nás překonávají i státy jako Polsko, Turecko nebo Rusko,« uvedl konzultant Arvalu Tomáš Kadeřábek. V tuzemských firmách tak stále jezdí 54 procent aut na naftu a 42 % na benzín.

Zvýšení podílu alternativních pohonů lze podle odborníků očekávat s rozšiřováním jejich nabídky u tradičních dodavatelů do firemních vozových parků. Například Škoda začala letos nabízet Superb jako plug-in hybrid, stejně jako i nejnověji model Octavia. Zároveň uvedla zcela elektrický Enyaq. Volkswagen zase vedle eGolfu začal nabízet novou elektrickou řadu ID. Toyota nabízí hybrid u téměř každé modelové řady a nově přišla i s plug-in hybridy.

Právě u Toyoty podíl firemních zákazníků výrazně roste. »Za poslední rok se zvýšil zhruba o deset procentních bodů a v současnosti tvoří téměř 60 % našich klientů. Právě firmy také častěji sahají po hybridním pohonu, který dokáže výrazně ušetřit provozní náklady a šetří životní prostředí. Vozy s hybridním pohonem si také drží velmi dobrou zůstatkovou hodnotu. Každý druhý vůz Toyota, který směřuje do firemních flotil, je hybrid,« uvedl generální ředitel Toyoty v ČR Martin Peleška.

Vedle stále vysoké pořizovací ceny brání většímu rozvoji elektroaut nízká hustota dobíjecích stanic a také délka nabíjení vozů. Tuzemský trh osobních aut kvůli epidemii koronaviru klesá o více než pětinu. Ze 165 154 vozů prodaných za deset měsíců nakoupily firmy 73 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.