Reklama

Antonín Kalina zachránil více dětí než Winton

Třicet let uplynulo právě od úmrtí významného antifašisty, třebíčského rodáka, komunisty, nositele titulu Spravedlivý mezi národy in memoriam Antonína Kaliny (1902-1990). Položili květiny na jeho hrob na Olšanských hřbitovech v Praze pražští komunisté.

Jménem obvodní organizace KSČM v Praze 3 i KV Praha promluvil krátce o mimořádném Kalinově přínosu světovému humanismu v boji proti fašismu a nacismu předseda OV Milan Krajča. Kalina totiž jako vězeň nacistického koncentračního tábora Buchenwald zachránil od jisté smrti více než 900 především židovských dětí, které tak přežily druhou světovou válku a holocaust a staly se již navždy »dětmi Antonína Kaliny«. Proto na jeho hrobě, symbolicky, leží kromě květin také kamínek...

Kalina po válce svůj statečný čin, jenž spočíval například v tom, že přepisoval v evidenci dětských vězňů typická židovská jména na nežidovská, nedával ze skromnosti na odiv, a tak se stalo, že až systematické a velmi záslužné pátrání reportéra a spisovatele Stanislava Motla Kalinu objevilo české veřejnosti. Nejdříve však se Kalinovým životem začali zabývat v zahraničí, první se o něho zajímal izraelský historik a spisovatel Robert Büchler, rodák ze Slovenska.

Motl své poznatky o Kalinově hrdinství soustředil do knihy Děti Antonína Kaliny s podtitulem Příběh českého vězně, jehož odvaha překonala sílu smrti (2013). V Motlových šlépějích šla i historička docentka Hana Kráčmarová, jež se Kalinovu osudu a jeho činům věnovala také.

Hrdinou in memoriam

Téměř čtvrt století po smrti byl Kalina vyznamenán také v České republice. Dne 28. října 2014 mu byla prezidentem republiky Milošem Zemanem udělena in memoriam medaile Za zásluhy I. stupně. Svého rodáka si váží i město Třebíč, které ho v roce 2014 jmenovalo svým čestným občanem a o rok později mu odhalilo pamětní desku na budově bývalé židovské školy. V den 115. výročí Kalinova narození 17. února 2017 byla v Třebíči v židovské čtvrti otevřena Pamětní síň Antonína Kaliny.

Každý ze zúčastněných na malé pietní návštěvě u Kalinova hrobu, v němž také leží jeho druhá manželka a nevlastní syn, připomněl něco z jeho osudu. Antonína Kalinu jako obuvníka formovalo proletářské prostředí, z něhož vzešel. Členem komunistické strany se stal roku 1923, angažoval se v odborovém hnutí, také byl členem městské rady. Zatčen byl hned v počátku nacistické okupace jako člen ilegální organizace KSČ v Třebíči a internován na Špilberku, Pankráci, v Dachau a pak v Buchenwaldu. Dokázal tam i jiné činy, například když při náletu na Buchenwald v roce 1944 byla zničena centrální evidence vězňů, podařilo se v některých případech vyměnit dokumenty odsouzených k popravě za ty, kteří už byli mrtví. Mezi zachráněnými díky Kalinovi a jeho spoluvězňům byl i prvorepublikový národně socialistický poslanec a primátor Prahy Petr Zenkl.

Komunistou celý život

Antonín Kalina byl od mládí komunistou a celý život se ke komunistickým ideálům hlásil, připomněl Krajča. V budově ÚV KSČM v Praze se v patře u zasedacích místností nachází pamětní deska připomínající jeho hrdinství.

A je možné srovnat Kalinu a Wintona? Kalinovo hrdinství – byť sir Nicholas Winton, také zachránce židovských dětí, je vážen a požívá všeobecné úcty – bylo větší, neboť jako vězeň koncentračního tábora s označením »návrat nežádoucí« byl v každé sekundě v ohrožení svého života. A přesto nezištně zachraňoval.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 46 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2020-11-27 15:47
Ha, a tady naši zdejší "ctění" antikomunisté za každou
cenu a nikdy jinak najednou mlčí... Přece jen by jim asi bylo blbé
kopnout si zrovna do Kaliny...
jmarek3
2020-11-27 10:13
První generace komunistů dokázala oslovit občany Československa ,proto
mohl vzniknout první beztřídní stát na našem území a hrdinové jako
soudruh Kalina jsou připomínkou boje proti fašizmu v minulosti i v
současnosti !
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.