Reklama

Za odchodem plagiátorská kauza

Kvůli plagiátorské kauze odstoupila rakouská ministryně práce Christine Aschbacherová.

Čelila nařčením, že opsala části své dizertační práce na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě (STU). Nedostatky našli experti i v její magisterské práci, informovala rakouská tisková agentura APA. Aschbacherová dosud nařčení odmítala a tvrdila, že kritika jejích akademických prací je formou politického nátlaku.

Christine Aschbacherová. FOTO - Wikimedia commons

»Nepřátelství a politické útoky se nedotýkají pouze mě, ale i mých dětí a jsou pro mě nesnesitelné. To si kvůli ochraně rodiny už dál nemohu dovolit, a proto jsem se rozhodla odstoupit ze své funkce,« uvedla 37letá lidovecká ministryně. V uplynulých dnech ji k rezignaci vyzývala rakouská opozice.

Expert a známý »lovec plagiátorů« Stefan Weber dříve Aschbacherovou nařkl, že přinejmenším pětina textu její dizertace je zkopírovaná z jiných zdrojů bez uvedené citace. Aschbacherová odevzdala práci na bratislavské univerzitě v květnu loňského roku. Také diplomová práce, obhájená na vyšší odborné škole ve Vídeňském Novém Městě v roce 2006 vykazuje podle Webera »plagiáty, nepravdivé citáty a špatné znalosti němčiny«.

Demise podaná v důsledku plagiátorské kauzy představuje v Rakousku do značné míry novinku, uvádí APA. Na rozdíl od Německa, kde již plagiátorství zapříčinilo pád řady lidí z nejvyšších politických pater včetně například ministra obrany, má dosud alpská země jediný případ takové rezignace vrcholného politika. V roce 2017 odstoupil kvůli plagiátu z pozice ministra ve vládě spolkové země Štýrsko Christian Buchmann. V politické dráze nicméně lidovecký politik pokračuje a 1. ledna letošního roku se stal předsedou Spolkové rady, horní komory rakouského parlamentu.

V ČR plagiátorství zasáhlo druhou vládu Andreje Babiše, z níž v létě 2018 krátce po sobě z tohoto důvodu odstoupili ministryně spravedlnosti Taťána Malá a šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Krčál. Plagiátorství se ovšem objevilo i mimo vládní úroveň, vícekrát se řešilo v akademickém prostředí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.