Reklama

NASA: nepovedený test nebyl neúspěchem

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má dopravit astronauty na Měsíc, skončil v testovacím středisku v Mississippi v USA předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, i když původně měli inženýři plán zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli simulovat let rakety na oběžnou dráhu Země, napsal server BBC.

Raketa SLS (Space Launch System). FOTO - Wikimedia commons

Šéf NASA Jim Brindestine odmítl předčasně ukončený test označit za neúspěch. »Dnešek byl dobrý den. Máme velké množství dat, se kterými můžeme pracovat,« řekl. Není podle něj vůbec vyloučeno, že raketa podle plánů už letos v listopadu uskuteční svůj první let. »Než posadíme americké astronauty do americké rakety, musí ale být všechno bezchybné,« dodal šéf NASA. Test motorů se uskutečnil ve Stennisově vesmírném středisku v sobotu vpodvečer místního času 16. ledna (v sobotu před půlnocí SEČ). Motory RS-25 vyvinuté ve spolupráci s firmou Boeing se podařilo zažehnout a pak běžely minutu a 15 vteřin, než je systém kvůli zatím neupřesněné chybě vypnul. Za tu dobu motory spotřebovaly přes 2,5 milionu litrů paliva. »Důvodem chybového hlášení mohl být jakýkoli parametr, který se při chodu motoru odchýlil,« podotkl šéf projektu raket SLS John Honeycutt.

Mohutná raketa SLS je klíčovou součástí nového amerického programu výzkumu Měsíce, který nese název Artemis. Bude se skládat ze tří etap. První (Artemis 1) bude nepilotovaný let nové lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Druhou etapou (Artemis 2) bude stejný let Orionu kolem Měsíce, ale už s lidskou posádkou. Třetí etapa (Artemis 3) zahrnuje vysílání astronautů na vesmírnou stanici Gateway u Měsíce a později, předběžně v roce 2024, počítá s přistáním první ženy a dalšího muže na Měsíci. Do roku 2028 NASA počítá s dlouhodobým výzkumem na Měsíci. Tento postupně se rozvíjející program Artemis pak bude přípravou pro vyslání lidí na Mars.

Vývoj nové rakety SLS má nyní tříleté zpoždění. Proti původnímu harmonogramu byl rozpočet překročen o tři miliardy dolarů, uvádí Reuters. Kritici se snaží NASA přesvědčit, že by měla dát přednost službám komerčních společností jako je SPaceX nebo United Launch Alliance, jsou mnohem levnější. Jeden start SLS bude stát zhruba miliardu dolarů (22 miliard Kč), zatímco start o něco méně výkonné rakety Falcon Heavy stojí kolem 90 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.