Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Většina Slováků se cítí finančně nedoceněna

Většina Slováků se cítí nedostatečně finančně ohodnocena za svou práci a považuje za nespravedlivé, když si lidé s vyššími příjmy mohou dovolit lepší zdravotní péči nebo zaplatit svým dětem lepší vzdělání. Obyvatelé země také očekávají, že o lidi bez práce se postará stát, vyplývá z výsledků průzkumu Sociologického ústavu Slovenské akademie věd (SAV).

Více než 90 procent Slováků soudí, že rozdíly v příjmech mezi obyvateli jsou příliš velké a přes sedm z deseti obyvatel si myslí, že vydělávají méně, než si zaslouží. Na nedostatečné výdělky si stěžuje oproti roku 2010 více respondentů a je mezi nimi také většina lidí s vysokoškolským vzděláním, kteří obvykle vydělávají více než zbytek populace.

Platy zaostávají

Platy na Slovensku jsou nižší nejen v porovnání s vyspělými zeměmi západní Evropy ale dlouhodobě zaostávají také za Českou republikou. Slovensko se ale v Evropské unii řadí k zemím s nižší mírou rizika chudoby, které závisí na srovnání výše příjmů domácností s celostátním mediánem. Ten rozděluje obyvatele z hlediska příjmů na poloviny.

Podobně jako v roce 2010 i v nejnovější sondáži méně, než třetina dotazovaných tvrdila, že ve Slovenské republice má každý šanci na úspěch. Zhruba šest z deseti Slováků pokládá za nespravedlivé, když si lidé s vyšší životní úrovní mohou dovolit lepší zdravotní péči než obyvatelé s nižším příjmem. Podobný postoj mají k zajištění vzdělání svých potomků.

Důstojný život

Z průzkumu také vyplynulo, že většina Slováků chce, aby stát zajistil důstojnou životní úroveň lidem bez práce. Míra nezaměstnanosti v zemi začala stoupat loni po propuknutí koronavirové krize, v současnosti se pohybuje blízko čtyřletého maxima.

Sociologický ústav SAV uskutečnil průzkum loni. Osloveno bylo 1003 respondentů, kteří představují kvaůitní reprezentativní skupinu dospělé populace.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.