Reklama
Protestující v Rangúnu. FOTO - Wikimedia commons

V Barmě už vojáci demonstranty zabíjejí

Nejméně 18 lidí zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Novou bilanci mrtvých oznámil Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR).

Zprávy o protestech z minulých dní hovořily podle agentury AP o osmi mrtvých, například v sobotu byla pučisty zastřelena žena, takže dohromady už mají barmské nepokoje určitě hodně přes 20 obětí.

»Policie a vojáci zasáhli proti poklidným demonstracím během dne a na několika různých místech země. Použili smrtící i jiné zbraně, které podle spolehlivých informací, jež OHCHR získal, zabily 18 lidí a způsobily zranění více 30 lidem,« uvedl úřad OSN, který také tvrdé represe v Barmě odsoudil.

Nově ostrá munice

Podle stanice BBC jsou mrtví hlášení z měst Rangún, Dawei i Mandalaj. Policie tam proti demonstrujícím použila ostrou munici, slzný plyn i gumové projektily. Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle. Odhodlání demonstrujících vyjádřil jeden z demonstrantů Ňjan Win Šein, jehož citovala agentura Reuters: »Když nás zatlačí, zvedneme se, když na nás budou útočit, budeme se bránit. Nikdy nepoklekneme před botami vojáků.«

V největším barmském městě Rangúnu násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají krvavě zraněným. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP. Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters.

Jako bitevní pole

»Barma je jako bitevní pole,« napsal na Twitteru kardinál Charles Maun Boul, nejvyšší představitel katolické církve ve většinově buddhistické Barmě. Zveřejnil také fotografie jeptišky, která prosí policisty, aby nestříleli do pokojných demonstrantů.

Stovky demonstrantů se odmítly rozejít, nadále zůstávají v ulicích, provolávají protestní hesla a zpívají protestní písně. V ulicích vyrostly barikády.

Státní televize MRTV uvedla, že v sobotu policie zatkla více než 470 demonstrantů. Podle ČTK zatím není jasné, kolik lidí bylo při protestech zatčeno.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.