Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Krize utlumila provoz

V únoru v České republice na silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni. Od začátku roku je obětí dopravních nehod 52, před rokem za leden a únor 65.

Předběžná čísla sdělil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Po celý únor v České republice platil na rozdíl od loňska nouzový stav a restrikce, které vláda vyhlásila, aby omezila mobilitu lidí v době pokračující koronavirové epidemie.

Mezi oběťmi únorových nehod je devět řidičů osobních aut, pět spolujezdců z osobních vozů, čtyři cyklisté, čtyři chodci a dva řidiči motocyklu, uvedl Zlý. Policie eviduje také úmrtí jednoho řidiče a jednoho spolujezdce z nákladního auta. »Nepřizpůsobení rychlosti, nevěnování se řízení, případně nedání přednosti v jízdě,« jmenoval Zlý nejčastější příčiny tragických únorových kolizí.

Stejně jako v lednu i ve většině únorových dní si nehody nevyžádaly buď žádnou, nebo jen jednu oběť. Dva cyklisté zemřeli minulý týden v sobotu u Českých Budějovic, srazilo je osobní auto. Dva lidé zemřeli také v tomto týdnu v pondělí v osobním autě, které se na Chomutovsku srazilo s nákladním vozem. Zatím poslední únorovou obětí je jednasedmdesátiletý řidič osobního auta, který ráno zemřel po střetu dvou vozů na křižovatce u Velkého Týnce na Olomoucku.

V únoru proti loňsku ubylo také dopravních nehod. Těžce zraněných 52 lidí k sobotnímu večeru je zhruba polovina počtu před rokem, kdy vládní protiepidemická opatření ještě neplatila. Meziročně nižší byly letos ve druhém měsíci také počty lehkých zranění a nehod, u kterých se prokázal alkohol.

Koronavirová krize, která hlavně na jaře výrazně utlumila provoz, měla příznivý vliv i na loňská celoroční čísla. Na českých silnicích tak v roce 2020 zemřelo 460 lidí, což bylo nejméně od roku 1961, kdy policisté začali sestavovat ucelené statistiky.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.