Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Letový provoz je o tři čtvrtiny řidší

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském letišti v Ruzyni odbavili během prvního čtvrtletí necelých 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj.

Sdělila mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci totiž plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v České republice naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v 1. čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního 1. kvartálu odbavilo celkem 6943 letů.

V současnosti na letišti fungují pravidelné linky asi 20 dopravců do více než 30 destinací. Jsou mezi nimi spoje do důležitých evropských měst jako Amsterdam, Paříž nebo Frankfurt, které fungují coby klíčové přestupní body. K dispozici jsou také přímé lety například do Egypta, na Kanárské ostrovy nebo do španělské Malagy, na Madeiru či Lisabonu. Z dálkových linek pokračují lety do Dubaje nebo Dauhá. Od dubna je také v letovém řádu nově až šest spojů týdně od Turkish Airlines do Istanbulu. Zcela novou linku do Bukurešti pak plánuje spustit Blue Air, další novinkou bude také od května linka AnadoluJet do Antalyie.

V následujících týdnech a měsících letiště očekává postupné obnovování spojů do dalších letních destinací, mimo jiné například do Chorvatska, Řecka nebo na Maltu. »S leteckými společnostmi jsme v kontaktu a další linky po Evropě by se mohly obnovit v závislosti na vývoji situace. Pokud se začnou některé podmínky uvolňovat a zjednodušovat, aerolinky reagují na zvýšenou poptávku velmi rychle,« vysvětlila Pavlíková. Klíčová je pro dopravce především poptávka cestujících. Letiště je podle mluvčí na posilování provozu připraveno.

Útlum letecké dopravy se projevil i na letovém provozu v tuzemské vzdušném prostoru. V letošním 1. čtvrtletí zaznamenali letoví dispečeři na českém nebi 44 120 letů, což je o 74 % méně než při předkrizovém vývoji v roce 2019.

Pandemie omezovala letectví po většinu loňského roku. Pražské letiště tak loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což znamenalo meziroční propad o 79 %. Zároveň to byl nejnižší počet cestujících za posledních 25 let.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama