Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Technologie rozpoznávaní obličeje by měla být v EU zakázána

Technologie rozpoznávaní obličeje by měla být v Evropské unii zakázána, protože "hluboce a nedemokraticky narušuje soukromí", uvedl v pátek Úřad Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS). Ve středu Evropská komise předložila první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií.

EK chce možnosti rozpoznávání obličejů zásadně regulovat. Jejich obecné využívání chce zakázat a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Podle úřadu EDPS je politováníhodné, že se komise už dříve nezabývala jeho návrhem rozpoznávání obličejů na veřejnosti zakázat. "V případě biometrické identifikace na dálku, kde může umělá inteligence přispět k bezprecedentnímu rozvoji, je třeba přísnější přístup," uvedl úřad. Hrozí podle něj "hluboké a nedemokratické narušování soukromého života".

"EDPS se zaměří zejména na vytyčení přesné hranice pro tyto nástroje a systémy, které mohou ohrozit základní práva týkající se ochrany dat a soukromí," dodal úřad.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama