Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

OPEC+ hodlá postupně zvyšovat těžbu

Skupina OPEC+, která sdružuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem, potvrdila, že bude v příštích třech měsících podle plánu postupně navyšovat těžbu ropy. Vede ji k tomu oživení poptávky navzdory tomu, že prudce rostou počty nakažených koronavirem v Indii.

Skupina to uvedla ve svém sdělení po schůzce ministrů, kteří jsou členy panelu pro monitorování trhu.

»Vyhodnotili jsme situaci na trhu a znovu jsme potvrdili rozhodnutí, která byla přijata před měsícem,« řekl ruský vicepremiér a ministr energetiky Alexandr Novak televizi Rossija-24. Výsledek jednání se očekával, což potvrdil vývoj ceny ropy, která po jeho oznámení pokračovala v mírném růstu o zhruba procento.

Skupina se na minulém zasedání dohodla, že v květnu zvýší těžbu o 350 000 barelů, v červnu o dalších 350 000 a v červenci ještě o více než 400 000 barelů denně (b. d.).

OPEC+ je zodpovědný za více než třetinu celosvětové produkce ropy. Podle loňské dohody dodává na trh o více než sedm milionů barelů denně méně, aby odpověděl na pokles poptávky zapříčiněný pandemií nemoci COVID-19. Dodávky zahrnují i dobrovolné snížení o jeden milion barelů denně ze strany Saúdské Arábie.

Skupina předpovídá, že celosvětová poptávka po ropě v roce 2021 poroste o šest milionů barelů denně, poté co se loni o 9,5 milionu barelů denně snížila. Obavy ale budí neutěšený stav pandemie v Indii, Brazílii a v Japonsku, který by podle něj mohl oživení poptávky po ropě ohrozit.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama