Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Průmysl dál motorem tuzemské ekonomiky, stavebnictví zachraňují dopravní stavby

Průmyslová výroba vzrostla v březnu podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 14,9 procenta. Stavební produkce klesla o 3,1 %.

»Meziroční růst průmyslové produkce o bezmála 15 % je ovlivněn loňským omezením výroby kvůli nástupu pandemie,« upozornil na nízkou srovnávací základnu z minulého roku Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěly výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba pryžových a plastových výrobků a výroba elektrických zařízení. Produkce naopak klesla v opravách a instalacích strojů a zařízení, ve výrobě oděvů a výrobě základních farmaceutických produktů a farmaceutických přípravků.

»Vysoký meziroční růst produkce vykázala zejména odvětví, která byla od poloviny loňského března zasažena úplnou uzávěrou a která jsou spolu navíc velmi úzce propojena. Tedy výroba automobilů, kde se produkce meziročně zvýšila o 47 %, výroba pryžových a plastových výrobků s růstem o 22 % a výroba elektrických zařízení,« upřesnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu, a dodala: »Průmyslové podniky jsou na tom, a to opět zejména díky jmenovaným odvětvím, velmi dobře z pohledu nově nasmlouvaných zakázek.«

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v březnu vzrostly meziročně o 16,8 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků stouply o 22,6 %, zatímco se domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, zvýšily o 9,6 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích v březnu vzrostla meziročně o 23 %. Nové zakázky ze zahraničí stouply o 30,4 %, zatímco tuzemské nové zakázky se zvýšily o 8,8 %.

»Tuzemskému průmyslu se bude dařit i v následujících měsících, jak už naznačují indexy nákupních manažerů nebo samotné statistiky nových zakázek,« uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Průmysl tak může podle něj dál fungovat jako motor ekonomiky, a dokonce začít i nabírat nové zaměstnance.

Zaměstnanost v oboru nicméně v březnu ještě dál klesala. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v březnu snížil meziročně o 2,8 %.

Průmyslová výroba v celém prvním čtvrtletí byla v porovnání s předchozím kvartálem nižší o 1,1 %. Meziročně vzrostla o 4,1 %.

Nejvíc vázne bytová výstavba

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje zejména stavby budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 5,7 %, zatímco inženýrské stavitelství, jež představuje především výstavba infrastruktury a z ní zejména dopravní stavby, zaznamenalo růst o 6,5 %.

»Firmy po mrazivém únoru zahájily v březnu stavební sezonu a produkce zaznamenala slušný výsledek. Základna z minulého roku nebyla ještě epidemií výrazně poznamenána, na pozemních stavbách byl březen nejúspěšnějším měsícem roku 2020 a inženýrské stavitelství dokonce zaznamenalo dvouciferný růst,« upozornila v tomto případě na vyšší srovnávací základnu z minulého roku Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Oblast stavebních povolení a bytové výstavby byla naopak zčásti ovlivněna nízkou základnou z loňského března, kdy se z důvodu epidemie potýkala s omezenou činností některých stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků, uvedl ČSÚ.

Stavební úřady v letošním březnu vydaly 7437 stavebních povolení, meziročně o 19,5 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,6 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 25,8 %.

»Obrat není vidět u bytové výstavby, kde stále klesá počet nově stavěných bytů,« uvedl Dufek. To podle něj není dobrá zpráva pro napjatý realitní trh, kde ceny bytů každé další čtvrtletí vytvářejí nová maxima

Počet zahájených bytů podle ČSÚ klesl meziročně o 2,1 % na 2881 bytů. Počet dokončených bytů vzrostl o 51,9 % na 3450 bytů.

I stavbařů dál ubývá. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví v březnu klesl meziročně dvě procenta.

Stavební produkce v celém 1. čtvrtletí byla v porovnání se 4. kvartálem minulého roku vyšší o 2,1 %. Meziročně ale klesla o 6,1 %. Produkce pozemního stavitelství se meziročně snížila o 8,5 %, inženýrské stavitelství vzrostlo o 3,2 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama