Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Domácnosti častým terčem napadení hackery

Na české domácnosti připojené k internetu mířilo v prvním čtvrtletí každý den v průměru 9300 útoků hackerů. Proti loňsku to znamená mírný nárůst. Důvodem je rostoucí počet chytrých zařízení v domácnostech a neustálá digitalizace napříč veškerými odvětvími v čele s bankovnictvím a elektronickým obchodem.

Vyplývá to z dat společnosti Turris, která pod záštitou doménového sdružení CZ.NIC vyrábí zabezpečené routery a vydává bezpečnostní aktualizace.

Hackeři se snaží proniknout především k osobním a citlivým údajům českých uživatelů, případně odcizit jejich identitu a například prolomit bankovní účty. V ohrožení jsou nedostatečně chráněné přístupové údaje do elektronického bankovnictví, informace o navštívených stránkách či osobní i pracovní kontakty z elektronické komunikace.

Při práci z domu se k těmto nebezpečím přidává ještě aspekt práce s citlivými a mnohdy velmi cennými firemními daty. Do hledáčku se ale dostávají také různá zařízení napojená na systémy takzvané chytré domácnosti v podobě zámků, kamer či chůviček, pomocí nichž je možné získat kontrolu nad obydlím.

»Při zkoumání počtu útoků zaznamenaných systémem Turris Sentinel během 1. čtvrtletí letošního roku jsme se zaměřili také na porovnání s rokem 2020. Podle našich zjištění nelze pozorovat zásadní meziroční zvýšení aktivity hackerů. Faktem je, že zvýšená aktivita kyber zločinců pokračuje i v letošním roce a každé zařízení čelí denně obrovskému množství pokusů o prolomení. Uživatelé by měli důkladně zvážit, jaké produkty pořizují, a aktivně podnikat kroky k posílení zabezpečení celé domácí sítě,« uvedl šéf projektu Turris Petr Palán.

Pro hackery je jednou z nejjednodušších cest ke sledování uživatele router, což je zařízení, které propojuje a řídí celou domácí síť a k ní veškerá přidružená zařízení, a přes které putují veškerá data. Pokud získá útočník kontrolu nad routerem, může sledovat veškerou komunikaci uživatele na internetu, monitorovat jeho pravidelné aktivity a vytvořit profil jeho časového plánu a také například sledovat přihlašovací údaje zadávané na nezabezpečené webové stránky.

»Vzhledem k tomu, že většina uživatelů používá stejná hesla pro přístup do mnoha služeb i zařízení, je pro hackera často snadné proniknout pomocí získaných informací i do dalších, mnohem citlivějších účtů,« doplnil Palán.

Vedle používání složitých hesel je řešením používání zabezpečených routerů vybavených dynamickým firewallem, který se na základě nasbíraných informací o bezpečnostních hrozbách automaticky denně mnohokrát aktualizuje.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama