Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Vklady stále značně převyšují úvěry

Vklady českých podniků u bank převyšovaly v březnu úvěry o 99 miliardy korun (v únoru to bylo o 107,4 mld. Kč). Vyplývá to ze statistik ČNB, informovala Česká bankovní asociace.

Do ojedinělé situace, kdy mají na úložkách v bankách více peněz, než kolik dluží, se firmy poprvé dostaly v červenci 2020. Předtím po celou dobu od listopadu 1989 byly podniky vůči bankám dlužníky.

Vklady domácností dosáhly ke konci března 2,922 bilionu Kč, což je za měsíc vzestup o bezmála 23 mld. Kč. Od začátku roku činí nárůst 100 mld. Kč a meziročně jsou vklady domácností o 333,5 mld. Kč vyšší. Depozita živností vzrostla ke konci března meziměsíčně o více než tři miliardy na 175,3 mld. Kč, což představuje meziročně skoro pětinový nárůst.

»Úspory domácností byly daleko vyšší než úvěry od bank, depozita historicky směřovala prostřednictvím bank k podnikům, jež čerpaly úvěry. Převis vkladů nad úvěry u živností není nic neobvyklého, neboť trvá již déle než dvacet let,« uvedl analytik asociace Miroslav Zámečník.

V opakovaně uzavíraných oborech, postižených opatřeními proti nemoci COVID-19, podle něj zjevně roste finanční napětí. Nejvíce patrné je to v ubytovacích službách, kde od posledního měsíce před pandemií, tedy loňským únorem, klesla depozita o více než třetinu. Zároveň stouplo čerpání úvěrů, když část z nich mohla být převedena na vkladové účty.

Pozoruhodný je, jak řekl, vývoj v dalším oboru trpícím rozsáhlými provozními omezeními, tedy pohostinství a stravovací služby, kde však depozita i úvěry meziročně stouply. Z bankovních statistik však podle Zámečníka nelze vyčíst, zda a jakou roli sehrávají v této oblasti vládní podpory a kompenzační programy, případně vysoký podíl hotovostních transakcí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama