Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Ceny oceli vyletěly za rok na dvojnásobek

Ocel po celém světě zdražuje kvůli rostoucím cenám vstupních surovin a komodit obecně. Ceny železné rudy a šrotu stoupají od poloviny loňského roku v reakci na hospodářské oživení a masivní podporu globální ekonomiky ze strany vlád. Sdělila to Ocelářská unie. Ceny oceli se podle ní meziročně zvýšily zhruba dvojnásobně.

Cena železné rudy se v květnu dostala přes 200 dolarů (4210 korun) za tunu.

»Ceny oceli rostou od USA po Čínu z několika důvodů, z nichž hlavním je prudký růst cen surovin. Cena železné rudy i šrotu se za poslední rok zdvojnásobila. Cena koksovatelného uhlí se od listopadu zvýšila o polovinu. Stoupají ale ceny všech komodit, od mědi, přes plasty po pšenici. To je důsledkem bezprecedentních fiskálních a monetárních kroků vlád a centrálních bank zaměřených na oživení ekonomik devastovaných pandemií,« uvedl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban.

Ceny surovin pro výrobu oceli podle Urbana rostou kvůli neutuchající poptávce v Číně, která vyrábí přes polovinu světové oceli a diktuje tak globální ceny. Jak dále uvedl, poptávka po železné rudě a šrotu stoupá i jinde v Asii, Americe a Evropě s tím, jak se rozjíždějí investice do infrastruktury. Navíc začínají růst ostatní odběratelská odvětví včetně stavebnictví.

»K růstu cen přispívají i další faktory. Velcí zákazníci na přelomu roku vyčerpali zásoby v očekávání poklesu cen, takže třeba v Německu se zásoby ploché oceli dostaly na nejnižší úroveň za posledních 33 let. Teď všichni musí zásoby rychle doplnit za vyšší než očekávané ceny. To dále přispívá k jejich růstu,« doplnil Urban.

Na ceny podle něj tlačí i to, že nemalá část výrobních kapacit v Evropské unii byla v reakci na opatření proti koronaviru utlumena nebo odstavena. »Část této kapacity již nebude zprovozněna, zatímco druhá část najíždí pomaleji, než se čekalo. Termíny dodání jsou proto kvůli nečekaně rychlému oživení poptávky pomalejší než obvykle,« dodal Urban.

Výroba surové oceli loni v České republice klesla meziročně o 2,6 procenta na 4,3 milionu tun. Podle Ocelářské unie vypadala situace katastrofálně na jaře při první koronavirové vlně, kdy nastal meziroční propad o 25 %. Druhé pololetí však přineslo oživení poptávky na klíčových trzích a růst cen i výroby.

Ocelářská unie je sdružení, které hájí zájmy českých a slovenských výrobců a zpracovatelů oceli. Mezi největší členy patří Liberty Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel, členem jsou ale i vzdělávací a výzkumné instituce.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 4 hlasy.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama