Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Z tradičních řemesel je nejnáročnější práce kameníků, tesařů a sklářů

Z tradičních řemesel je nejnáročnější práce kameníků, tesařů a sklářů. Právě ti stráví největší část své práce ve středně intenzivním pohybu a vykazují také nadprůměrný počet spálených kalorií i nachozených kroků. Vyplývá to ze studie, kterou uskutečnila společnost Kláštorná Kalcia na základě doporučení Národního ústavu lidové kultury a ve spolupráci s experty Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Studie se zúčastnili kameníci, koláři, kováři, pokrývači, skláři, tesaři a zvonaři. Vybraným řemeslníkům se během měření zaznamenávaly informace o pohybové aktivitě, počtu kroků, času stráveném intenzivním pohybem, času sezení, kalorickém výdeji, teplotě či vlhkosti vzduchu. Studie vychází z celodenního monitorovaného měření během výkonu povolání pomocí akcelerometrů. U každé profese byli měřeni tři zástupci, jejichž výkony se následně zprůměrovaly, uvedl Tomáš Větrovský z FTVS UK.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Hlavní informací, kterou přinesly výsledky studie, je fakt, že i v 21. století jsou klasická řemesla velká dřina, uvedla Marie Skalská, která je součástí expertního týmu projektu. Všechna sledovaná povolání vykazují podle ní dlouhodobou každodenní fyzickou zátěž, která je u mnoha řemesel umocněna specifickými činnostmi, asymetrickou jednostrannou zátěží, zdviháním těžkých břemen nebo nutností setrvávat delší dobu v nepřirozených polohách a výškách. Správnou kompenzací je vhodný pohyb ve volném čase, dostatečný pitný režim a vyvážený jídelníček, dodala.

"I dnes řada lidí vykonává řemesla tradičním způsobem a jejich výrobky jsou kvalitní a velmi žádané. Je to manuálně náročná činnost, ale je po ní značná poptávka," upozornil ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Vladimir.novak1
2021-05-25 09:15
Je v pořádku,že se zde píše o namáhavých řemeslech,už jsem si
myslel,že komunisti neví,co jsou to dělnická povolání.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama