Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

České zelináře dusí obchodní řetězce

Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž pultech končí 75 procent úrody. Velkoobchodům zelináři prodávají desetinu své produkce a stejný podíl připadá na konzervárny, mrazírny či sušárny.

Vyplývá to ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství (MZe). Struktura prodeje tuzemské zeleniny se v posledních letech výrazně nemění, hlavní podíl mají hypermarkety a supermarkety. »Řetězce jsou hlavní silou udávající výkupní i spotřebitelskou cenu zeleniny a svého výjimečného postavení zneužívají. Udávají také nároky na estetickou kvalitu zeleniny,« stojí ve zprávě MZe.

Obchodní řetězce mají podle pěstitelů zeleniny velmi vysoké marže. Například farmář Ladislav Kašpar loni ČTK řekl, že klesá podíl pěstitelů na konečné prodejní ceně zeleniny v obchodech. »Zatímco před deseti či patnácti lety jsem dostal 33 %, tak dnes nedostanu ani 18 %,« upozornil Kašpar, který proto na poli nedaleko Olomouce zavedl samosběr zeleniny. Prostřednictvím samosběru, farmářských trhů, prodeje ze dvora, vlastního exportu či dodávek pro hotely a restaurace tuzemští zelináři ale podle údajů MZe prodávají zatím jen pět procent produkce čerstvé zeleniny.

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny stále roste. Soběstačnost ČR v čerstvé zelenině se v posledních letech podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky pohybuje kolem 30 %. »To znamená, že i když každý z nás v ČR ročně spotřebuje zhruba 87 kilogramů zeleniny, jen necelá třetina pochází z tuzemských polí a skleníků. Ročně dovážíme přes 580 000 tun čerstvé zeleniny, což obnáší 29 000 kamionů,« řekl.

V ČR je evidováno více než 400 pěstitelů zeleniny. Největší plochu na polích se zeleninou zabírá cibule, zelí, hrách a mrkev. Tuzemské pěstební plochy určené pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl se loni podle ČSÚ rozrostly z předloňských 10 960 hektarů na 11 326 ha. Tržní produkce zeleniny klesla na 230 835 tun z 232 082 t v roce 2019.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama