Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kůrovec loni zvedl těžbu dřeva na rekord

Těžba dříví dosáhla loni v České republice rekordních 35,8 milionu metrů krychlových (kubíků) a meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině (94,8 %) šlo loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Odborníci z think-tanku Czech forest uvedli, že tento objem znamená dvojnásobek běžné roční celkové těžby.

Jehličnaté dřeviny tvořily 96,5 % loňské těžby. Při porovnávání jednotlivých dřevin šlo v devíti případech z deseti o smrk, ve 4,2 % o borovici a v 1,6 % o buk.

Nejvíce se vytěžilo na Vysočině a v Jihočeském kraji. »Dle vývoje lze usuzovat, že tempo růstu těžby dřeva zpomaluje v moravských krajích a naopak zrychluje v Čechách, včetně severních oblastí,« uvedli statistici.

Odborníci z Czech forest v únoru odhadli, že škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou za loňský rok dosáhly 44 miliard korun. Kůrovec podle nich loni napadl 35 až 40 milionů kubíků dřeva.

Nyní uvedli, že pozitivním je trend poklesu objemu nezpracovaného dříví. »Kůrovcová kalamita rozhodně neskončila, množství kůrovce je v lesích stále extrémní. Na místě je obezřetnost, ale z dat ČSÚ je zřejmé, že vlastníci a správci lesů stihli v loňském roce zpracovat většinu napadených stromů. Další zpracovali v průběhu chladného jara. Pokud nepřijdou nějaké extrémní výkyvy počasí, lze v letošním roce očekávat výrazné zpomalení kalamity,« uvedl za think-tank Jan Příhoda.

Nestátní vlastníci lesů ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR letos na jaře oznámili, že od státu potřebují alespoň 5,8 mld. Kč jako kompenzaci za loňské nízké ceny dříví. Dodali, že jinak nezvládnou obnovovat les po kůrovcové kalamitě a těžit dříví.

Nadměrné těžby a snížená cena dříví se odrazily také na loňském hospodářském výsledku státního podniku Lesy ČR, který vlastní téměř polovinu lesních pozemků na území republiky. Podnik loni skončil v zisku 44 mil. Kč po předloňské ztrátě 790 mil. Kč. Zakončit loňský rok v plusu ale podniku pomohly peníze od státu ve výši 2,3 mld. Kč. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 mld. Kč.

»Rekordní těžba dřeva loni stlačila jeho cenu rekordně nízko. Například cena palivového dříví právě z jehličnanů klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 Kč/kubík, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 Kč/kubík. V posledních třech měsících loňska ale narostla na 429 Kč/kubík a letos v prvním letošním čtvrtletí na 451 Kč/kubík. To ilustruje zatím jen opatrný zvrat trendu,« uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Plocha zalesňování se podle ČSÚ loni zvýšila, meziročně o 5000 hektarů na 33 671 ha. Statistici uvedli, že v 51,3 % šlo o listnaté dřeviny. Nejvíce se loni sázel smrk (30,7 %), dále pak buk (23,8 %), následovaný dubem a borovicí. »Na konci roku 2020 lesní pozemky zabíraly plochu 2 677 329 ha,« doplnil ČSÚ.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama