Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jak si výrobci léků zavazují doktory

Farmaceutické firmy každoročně platí lékařům miliardy za členství ve správních radách a poradních orgánech nebo za přednášky na kongresech. Finance směřují také do vědy a výzkumu na univerzitách. Všechny tyto výdaje nyní mapuje portál Eurosfordocs.eu, podle názvu tedy »eura pro doktory«.

Napsal to francouzský list Le Monde. Informace jsou zatím dostupné pro devět evropských zemí včetně Německa, Británie nebo Rumunska, částečně také pro další dvě země. Česká republika mezi nimi není.

Informace na portálu si může prohlédnout kdokoliv, jsou jen souhrnem veřejně dostupných údajů v jednotlivých zemích. Rozsah a podrobnosti se liší podle zemí původu, v závislosti na tamních právních předpisech. Vyhledávání je možné podle jména, názvu firmy nebo organizace, dále podle typu proplacených výdajů nebo roku.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle údajů na portálu Eurosfordocs.eu poslaly farmaceutické firmy největší objem peněz lékařům v Británii, Německu, Španělsku a v Itálii. Po přepočtu na obyvatele šlo nejvíce peněz do Belgie a do Švýcarska.

Zhruba polovina výdajů jde na vědu a výzkum. Za roky 2017 až 2019 portál eviduje v celkem 11 zemích platby za 8,5 miliardy eur (216 mld. Kč).

Za evropským projektem stojí dva fanoušci informačních technologií, a to Pierre-Alain Jachiet a Luc Martinon. Ti věnovali svůj volný čas a energii dohledávání údajů v jednotlivých databázích, třídění získaných dat a jejich synchronizaci a převedení do jediné databáze.

»Vše ukazuje na to, že vliv farmaceutického průmyslu na lékaře, politické instituce a regulatorní procesy je škodlivý. Tlak médií a občanů je jediným řešením pro změnu smýšlení,« domnívají se autoři portálu.

Obdobná databáze s názvem Dollars for Docs funguje ve Spojených státech, od roku 2012 ji provozuje investigativní server ProPublica.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2021-06-05 09:24
Mně je vcelku jedno v kolika správních radách moji lékaři jsou. A ani
mně nezajímá, kolik za to mají. Mně zajímá jak kvalitně mně
ošetří. To je pro mně nejdůležitější
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama