Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Územní řízení pro nový blok je ve finále

Společnost Elektrárna Dukovany II, dceřiná firma ČEZ, požádala o vydání územního rozhodnutí pro nový jaderný blok v Dukovanech. Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Uvedl, že tak začíná další důležitá etapa přípravy stavby, zároveň ale jde o správní řízení, které nemá přímou souvislost s výběrem dodavatele.

Příprava podkladů a dokumentace podle mluvčího trvala přes dva roky a zapojilo se do ní přibližně 70 odborníků.

Stavebnímu úřadu v Třebíčí firma předala více než 30 000 stran dokumentace a příloh o váze 250 kilogramů. Kříž uvedl, že vše je digitalizované, ale s ohledem na legislativu musely být podklady předány v tištěné podobě. Tým zpracovatelů podle něj v rámci přípravy podkladů musel mimo jiné získat více než 900 stanovisek, rozhodnutí, souhlasů a vyjádření od dotčených orgánů nebo vlastníků či správců technické a dopravní infrastruktury a dalších institucí.

»Postupujeme v souladu s harmonogramem, kdy na sebe jednotlivé etapy navazují. Stávající trend evropské energetiky potvrzuje naše původní předpoklady, že stabilní, a především bezemisní významný zdroj budeme v příštích desetiletích nutně potřebovat. A my děláme vše pro to, abychom i v budoucnu byli mezi moderními a úspěšnými energetickými firmami,« řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Firma připomněla, že územní řízení, které se uskutečňuje podle stavebního zákona, navazuje na proces posuzování vlivů nového zdroje na životní prostředí (EIA). Stejně jako v případě už získaného povolení k umístění nového jaderného zdroje se územní řízení týká až dvou bloků s maximálním výkonem do 2400 megawattů (MWe), upřesnil ČEZ.

»Aktuálně počítáme se stavbou jednoho bloku, ale řízení, jež na sebe navazují, se od začátku týkají dvou výrobních jednotek. Navíc nám tento postup dává možnost se případě operativně rozhodnout o změně záměru, pokud by to situace vyžadovala,« řekl generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský.

Souhlasné stanovisko EIA získala Elektrárna Dukovany II v roce 2019. Letos Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti povolení k umístění jaderného zařízení v této lokalitě. Do schvalování se v letošním roce zapojilo i ministerstvo průmyslu a obchodu, které vydalo Elektrárně Dukovany II takzvanou autorizaci na výstavbu výrobny elektřiny.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-06-03 23:59
Stejně nic nepostaví, tady se ukazuje zkostnatělost buržoazní
ekonomiky. --- ČSSR by už dávno vyráběla velkou většinu elektřiny v
jaderných elektrárnách, podobně jako Francie. Místo toho zažíváme
tenhle absurdistán.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama