Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jen mírný nárůst mezd a rozevírání nůžek

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla v prvním čtvrtletí podle včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 3,2 procenta na 35 285 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na ni však stále nedosáhnou. Reálně se mzda při statisticky uváděném růstu spotřebitelských cen o 2,2 % zvýšila o jedno procento. Medián mezd činil 29 867 Kč.

Objem mezd se podle ČSÚ zvýšil o 1,7 %, počet zaměstnanců ale přitom klesl o 1,4 %.

Medián mezd (29 867 Kč), který je vypočtený z matematického modelu distribuce výdělků a ukazuje mzdu prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň, vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 2,5 %. V případě mužů dosáhl medián 32 235 Kč, u žen pak 27 237 Kč. Pomyslné nůžky, tedy mzdové rozpětí, se přitom proti loňsku mírně rozevřely. Desetina zaměstnanců s nejnižšími příjmy pobírala hrubou mzdu pod hranicí 15 430 Kč (dolní decil meziročně vzrostl o 3,4 %), opačná desetina měla naopak mzdy nad hranicí 56 423 Kč (horní decil se zvýšil o 4,1 %).

»Mzdový vývoj byl aktuálně vysoce diferencovaný, stejně jako vývoj počtu zaměstnanců,« uvedl Dalibor Holý, ředitel Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. »Ve dvou odvětvových sekcích nalezneme nominální pokles mzdové úrovně, u všech ostatních jde o růst. Zmíněnými výjimkami byly kulturní, zábavní a rekreační činnosti s poklesem o 5,1 % na 28 993 Kč, a ubytování, stravování a pohostinství, pokles 2,6 % na 19 805 Kč, tedy právě dvě sekce, kde byla plošně uzavřena pracoviště (provozovny) v důsledku vládních nařízení. Druhá zmíněná je navíc sekcí s trvale nejnižší úrovní průměrné mzdy,« upřesnil Holý.

Naopak vysoký nárůst průměrné mzdy podle něj najdeme v činnostech v oblasti nemovitostí (o 12,2 % na 31 809 Kč), velmi malém odvětví, kde ale došlo k velkému poklesu počtu zaměstnanců. Druhé nejvýraznější procentuální zvýšení mezd bylo v extrémně zatížené zdravotní a sociální péči (o 11,3 % na 39 967 Kč), což souviselo se změnou platových tabulek od začátku roku i s vysokými nadtarifními složkami včetně mimořádných odměn.

»Ve zbylých odvětvových sekcích byly nárůsty do pěti procent,« uvedl Holý. V početně největší sekci – zpracovatelském průmyslu – se podle něj zvýšily mzdy o dvě procenta na 33 833 Kč. »V peněžnictví a pojišťovnictví vzrostla průměrná mzda poněkud skromněji o 1,4 %. Toto odvětví přesto zůstává se svou mzdovou úrovní na druhém nejlepším místě, průměrná mzda tam byla 61 672 Kč. Na prvním místě jsou jednoznačně informační a komunikační činnosti, kde se průměrná mzda zvýšila o čtyři procenta na 66 005 Kč,« dodal statistik.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama