Reklama

Turecké horečné hledání zemního plynu

Turecko objevilo v Černém moři dalších 135 miliard metrů krychlových zemního plynu. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Celkem tak země objevila v oblasti již 540 mld. m3 plynu. Turecko doufá, že se mu díky rozšiřování nalezišť podaří výrazně snížit svoji závislost na dovozu zemního plynu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Wikimedia commons

Turecké plavidlo pro průzkumnou těžbu Fatih loni objevilo v Černém moři pole Sakarya, které s odhadovanými rezervami 405 mld. m3 plynu bylo největším tureckým objevem. Ankara chce plyn z této lokality využívat od roku 2023.

Turecko nemá dostatečné vlastní energetické zásoby a je jejich dovozcem. Je jedním z největších odběratelů ruského zemního plynu, plyn dováží také z Ázerbájdžánu a Íránu a zkapalněný zemní plyn mu dodávají Katar, Spojené státy, Nigérie a Alžírsko. Loni dovoz plynu do země stoupl o šest procent na 48,1 mld. m3. Rusko mělo na celkovém dovozu třetinový podíl. Podle tureckého úřadu pro regulaci energetického trhu země loni vytěžila 441 mil. m3 plynu.

Turecko provádí těžební průzkum také ve východním Středomoří. Naráží přitom na kritiku ze strany Řecka a Kypru, podle nichž těžba ve sporných vodách odporuje mezinárodnímu právu, připomněly agentury DPA a Reuters.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama