Reklama

Izraelský obranný protivzdušný systém Iron Dome

Systém Iron Dome (Železná kupole nebo také Železná klenba) vyvinul Izrael na ochranu před raketami krátkého doletu, které používají palestinští radikálové (například hnutí Hamás je odpaluje z Pásma Gazy). Po pozdějším zdokonalení je systém schopen zlikvidovat i rakety středního doletu.

Systém tvoří radar, který zjistí letící raketu a odpálí střelu, jež raketu sestřelí. Je schopen zneškodnit také dělostřelecké granáty o dostřelu až 70 kilometrů a zničit i další vzdušné cíle, třeba vrtulníky, letadla, drony či střely s plochou dráhou letu. Systém, který za 200 milionů dolarů vyvinula společnost Rafael Advanced Defenced Systems ve spolupráci s výrobcem letadel Israel Aerospace Industries, uvedl Izrael do provozu v březnu 2011 v oblasti města Beerševa na jihu země a u jihoizraelského města Aškelon. Na vývoji technologie se podílely i USA, které každoročně přispívají Izraeli na budování jeho armády několika miliardami dolarů. Po Izraeli je rozmístěno nejméně 10 baterií tohoto systému a v plánu je jeho rozšíření i na mořské pobřeží, kde má být umístěn na korvetách typu Saar a použit k ostraze plynových vrtů ve Středozemním moři.

Systém Iron Dome. FOTO - Wikimedia commons

Iron Dome je provozuschopný nepřetržitě za jakýchkoli povětrnostních podmínek a umí reagovat na několik hrozeb současně. Baterii systému tvoří detekční a sledovací radar, který vyvinula izraelská státní společnost Elta Systems a několik jeho kusů v prosinci 2019 koupila i česká armáda. Součástí systému je dále řídící centrum a odpalovací jednotka protiraketových střel Tamir, které váží 90 kilogramů a jejich dolet činí až 65 kilometrů. Baterie má v průměru tři až čtyři odpalovací zařízení, každé z nich má kontejner na 20 střel Tamir.

Systém byl poprvé použit v dubnu 2011, jeho kritici od začátku poukazovali na to, že je technologicky zastaralý, příliš drahý a že jeho spolehlivost není stoprocentní. Kvůli snížení nákladů byl aktivován pouze v případech, kdy rakety mířily na obydlené oblasti, i když často byly vypáleny dvě střely najednou. Podle serveru listu Israel Hajom stojí vystřelení jedné střely Tamir zhruba 80 000 dolarů (1,68 milionu Kč), zatímco Hamás používá podomácku vyrobené střely a z různých součástí smontované rakety, jejichž náklady na výrobu se pohybují ve stovkách dolarů za kus. Izrael v březnu 2012 oznámil, že Iron Dome má 90% účinnost. Využit byl například při osmidenní operaci Oblakový sloup v listopadu 2012, kdy zachytil přes 400 střel vypálených Hamásem, či při operaci Ochranné ostří v Pásmu Gazy v létě 2014, kdy zachytil na 90 % střel Hamásu.

Do října 2014 zachytily baterie systému více než 1200 nepřátelských raket, podle serveru Defensenews.com dosud zachytil Iron Dome od svého spuštění přes 2500 raket. O systém projevily zájem i některé další země, jako první byl v roce 2016 prodán Ázerbájdžánu. Dohodu o jeho koupi s Izraelem podepsaly také Indie a Rumunsko. Dvě baterie Iron Dome koupila armáda USA. Mnohovrstevnatý systém dále zahrnuje střely Arrow (Šíp), které jsou určené k ničení balistických raket dlouhého doletu ve stratosféře a také systém David's Sling (Davidův prak), který Izrael vyvinul s USA – ten je protiváhou raketám středního doletu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 191078, celkem 104 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama