Reklama

Toyota přijala odpovědnost za šikanu a následnou sebevraždu zaměstnance

Japonská automobilka Toyota se mimosoudně vyrovnala s rodinou zaměstnance, který se v roce 2017 zabil. Podnik přiznal, že ho k sebevraždě dohnala šikana nadřízeného.

S odvoláním na manažera automobilky o tom informovala agentura Bloomberg. Výši odškodného Toyota nezveřejnila, zavedla ale údajně opatření, která mají opakování podobných incidentů zamezit.

Prezident firmy Akio Toyoda se s rodinou setkal a omluvil se. Místní pracovní úřad došel k závěru, že osmadvacetiletý muž trpěl poruchou přizpůsobení, kterou vyvolala šikana nadřízeného. Ten muže slovně napadal a častoval nadávkami. »Bylo by lepší, kdybych byl mrtvý,« řekl mimo jiné podle zástupce rodiny.

Prezident firmy Akio Toyoda. FOTO - Wikimedia commons

»Budeme i nadále usilovat o vytvoření příjemné atmosféry na pracovišti tím, že budeme podporovat preventivní opatření proti obtěžování ze strany nadřízených. Toto chování nebudeme tolerovat,« sdělila automobilka v prohlášení. »My budeme nadále bedlivě sledovat, zda se Toyota skutečně změnila,« uvedli pozůstalí.

Muž v automobilce začal pracovat v roce 2015. Od března 2016 navrhoval vozidla v ústředí firmy ve městě Tojota v prefektuře Aiči. V červenci 2016 si vzal pracovní volno, neboť se u něj začala projevovat porucha přizpůsobení. Tu vyvolává stres a může způsobovat depresi, úzkost a sociální odtažitost.

V říjnu se zaměstnanec vrátil do práce a byl přidělen do jiného oddělení. Jeho bývalý nadřízený ale seděl blízko něj. Muž sebevraždu spáchal téhož měsíce.

Loni v dubnu Toyota revidovala interní pravidla, která mimo jiné stanovují postihy za šikanu ze strany nadřízených.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama