Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nanonástřik nezaručuje ochranu proti COVID-19

Nanonástřik oxidem titaničitým v interiérech několika škol v Prostějově, který tam udělali v únoru, aby snížili riziko šíření koronaviru, podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nezaručuje ochranu proti přenosu infekčních chorob.

»Epidemiologický význam je zanedbatelný,« stojí v květnovém stanovisku SZÚ k nanonástřiku ve školách. Nanonástřik sice nepředstavuje akutní ohrožení zdraví uživatelů školních prostor, SZÚ ale kvůli zatím omezeným znalostem o vlivu nananočástic na lidské zdraví doporučil postupovat s předběžnou opatrností. Na místě je například výměna koberců, rohoží či důkladná očista hraček, které mohly nanočástice kontaminovat.

Pracovníci specializované firmy začali nanočástice aplikovat pomocí postřiku v několika prostějovských školách v polovině února. Město si od toho slibovalo snížení rizika přenosu koronaviru v řadách školáků a učitelů. Kvůli kritice rodičů a opozičních zastupitelů byla akce po několika dnech zastavena. Petici požadující odstranění nanonástřiku podepsalo bezmála 500 lidí. Radnice tehdy ubezpečila, že nanonástřik je bezpečný a nemá negativní vliv na lidské zdraví.

SZÚ v květnu upozornil na to, že v prostějovských školách byly aplikovány nástřiky, jejichž ochranný účinek proti COVID-19 nelze zaručit. Podle SZÚ není vhodné aplikovat přípravek s nanočásticemi oxidu titaničitého na školní lavice, stolky a další plochy s maximální mírou otěru. SZÚ také uvedl, že dosud není dostatek odborných podkladů pro zpracování hodnocení zdravotních rizik aplikace nanočástic. »Souhrnně lze konstatovat, že publikované výsledky řady studií o působení nanočástic oxidu titaničitého opravňují minimálně k předběžné opatrnosti,« stojí ve zprávě SZÚ.

Podle předsedy opozičních zastupitelů Na rovinu! Aleše Matyáška byl nanonástřik v únoru aplikován v pěti základních a pěti mateřských školách. »Dokument (stanovisko SZÚ) jsem zaslal primátorovi s výzvou k neprodlenému odstranění nástřiků na plochách, s nimiž přichází žáci do těsného kontaktu, a respektování dalších doporučení SZÚ,« řekl Matyášek. »Statutární město Prostějov v záležitosti řešení nanonástřiků aktivně spolupracuje se SZÚ i Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje,« sdělila bez dalších podrobností mluvčí radnice Jana Gáborová.

Město již dříve nechalo nástřik aplikovat v budovách magistrátu. Na začátku roku jej objednalo pro školy, ve kterých odborníci speciální látkou ošetřili například stoly, židle, kliky, zábradlí, vypínače a sociální zařízení. Radnice oslovila soudního znalce Vladimíra Procházku, podle kterého nanonástřik nemůže poškozovat zdraví. Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Jana Kukutschová, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo a Bohumil Kotlík ze SZÚ nedávno upozornili na to, že ve školách by se pro ošetření povrchů nástřik nanočásticemi oxidu titaničitého neměl používat.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama