Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

EP schválil takzvané covidové pasy

Evropský parlament (EP) definitivně schválil zavedení covidových certifikátů, takzvaných covidových pasů, které by měly od začátku července lidem usnadnit cestování za hranice.

Výrazná většina europoslanců podpořila pravidla, díky nimž budou muset bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci vydávat a uznávat všechny země EU. Podle poslanců bude zavedení certifikátů zásadním krokem k obnovení svobody pohybu a pomůže turistům i přeshraničním pracovníkům či studentům. Hladké zavedení systému bude nyní na členských zemích. Schválená pravidla obyvatelům EU zaručují, že jejich země jim na požádání bezplatně vydá digitální či papírové osvědčení, díky němuž budou moci až na výjimky bez dalších podmínek cestovat do jiných států Evropské unie. Certifikáty budou k dispozici plně očkovaným lidem, majitelům čerstvých PCR či antigenních testů s negativním výsledkem či lidem, kteří v posledním půlroce nemoc prodělali.

Obavy z úprav

Europoslanci schválili nařízení o pasech poměrem hlasů 546 ku 93. Jejich konečné potvrzení je na členských zemích, které mají v rukou i zavedení systému. Někteří poslanci přitom před hlasováním dávali najevo obavy z několika úprav, které si členské země při vyjednávání o certifikátech prosadily. Státy budou moci ve výjimečných a odůvodněných případech vyžadovat po majitelích pasů dodatečné podmínky, jako jsou například karantény. A také covidpas vždy nebude zdarma. Země nemají povinnost poskytovat lidem pro účely certifikátu bezplatné testy, o které usilovali poslanci, aby předešli diskriminaci neočkovaných. Testy ale prý mají být »cenově dostupné« a řada států údajně počítá s různou mírou i bezplatných testů, na něž přispěje Evropská komise částkou 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) z unijních peněz.

Počítá se i se Sputnikem V

Země budou muset uznávat všechny vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), budou však dobrovolně moci akceptovat i další preparáty jako třeba ruský Sputnik V. Právě okolo vakcíny, kterou ve velkém využívá Maďarsko a očkovat s ní začalo i Slovensko, se při zavádění certifikátů čekají debaty. Některé země již daly najevo, že ji až do schválení EMA uznávat nehodlají.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama