Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Salvador vkládá naději do bitcoinu

Středoamerický stát Salvador, kde žije kolem 6,5 milionu lidí, je první zemí světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament, informovala agentura Reuters.

Parlament návrh přijal většinou 62 z 84 hlasů. Zákon vstoupí v platnost za 90 dnů. Poslanci se ke kryptoměně přiklonili navzdory tomu, že se jejich rozhodnutí může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovém fondem (MMF) a který přesahuje jednu miliardu dolarů (20,9 mld. Kč).

Podle prezidenta Bukeleho přijetí bitcoinu občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadní posílání plateb do vlasti. Ve středoamerické zemi půjde nadále platit i americkým dolarem.

»Naší zemi to přinese finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,« napsal Bukele na twitteru krátce před hlasování v parlamentu, který ovládá jeho strana a její spojenci.

Finančním začleněním měl přitom na mysli začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident už dříve poukazoval na to, že »70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno«.

Ti, kteří bitcoin použijí, se podle něj nevystaví riziku. »Vláda zaručí převod na přesnou hodnotu v dolarech v době každé transakce,« napsal dále na sociální síti prezident.

Po schválení parlamentem 39letý prezident na twitteru doplnil, že pověřil státní geotermální elektrickou firmu LaGeo, aby přišla s plánem zařízení na těžbu bitcoinů s využitím obnovitelné energie z místních sopek.

Salvadorská ekonomika je na přísunu peněz ze zahraničí závislá. Tyto platby představovaly předloni téměř šest miliard dolarů (125,2 mld. Kč), tedy zhruba čtvrtinu hrubého domácího produktu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama