Reklama

Studentská brigáda? Nejlépe v kanceláři…

Brigádnických míst je letos málo, i zájem studentů je nižší než v předchozích letech. Navíc mladí lidé preferují práci v kanceláři, do zemědělství ani do fyzicky náročné výroby, kde je nabídka širší, nechtějí. Běžně nabízená mzda brigádníků se pohybuje mezi 100 až 140 korunami na hodinu, nejběžnější hodinovou odměnou je 120 Kč, řekl generální ředitel personálních agentur Grafton Recruitment a Gi Group Martin Malo.

O brigádníky a sezonní pracovníky je podle něj největší poptávka ve výrobě, těžkém a automobilovém průmyslu a ve skladech. »Pozornost brigádníků v těchto případech mohou přitáhnout pouze nadprůměrné mzdové podmínky, nejlépe od 150 Kč na hodinu výše,« uvedl Malo.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Problémem je podle něj často i vícesměnný provoz, který brigádníci vesměs odmítají. Zájem mají naopak nejčastěji o práci v kanceláři, lákají je zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci. Požadavky firem a zájem brigádníků se tak aktuálně příliš neprotínají.

Jedinou oblastí, kde je zájem uchazečů o brigády vyšší než nabídka míst, je Praha. Stejně jako v jiných regionech je zde největší poptávka po administrativních brigádách bez angličtiny a o práci na recepci, rozhodující je ovšem výše odměny. Ta zůstává stejná jako v posledních dvou letech, tedy mezi 120 a 200 Kč. Horní sazba je ovšem nabízena pouze za práci vyžadující znalost dvou cizích jazyků.

Dostatek uchazečů hlásí i Plzeňsko, kde ovšem se znovuotevřením restauračních provozů očekávají rostoucí poptávku po brigádnických úvazcích. Zatím mají zájemci o brigádu na výběr zejména práci ve výrobě a logistice.

V Brně, na Liberecku a Královéhradecku naproti tomu zájem ze strany brigádníků výrazně klesl. Řada studentů si totiž díky distanční výuce našla celoroční brigádu, a nyní proto žádný přivýdělek nehledá. Ostravsko a Olomoucko registrují zhruba stejný zájem ze strany uchazečů jako v předchozích letech, nabídka brigádnických míst je však pro ně neuspokojivá. V Olomouci se brigádníci hledají nejvíce v zemědělství a výrobě, v Ostravě zase v logistice.

V některých regionech, například na Českobudějovicku či Ústecku, firmy ještě brigádníky poptávat nezačaly, hledají pouze uchazeče na hlavní pracovní poměr.

Odměny brigádníků již druhým rokem stagnují. Například na Ostravsku si brigádník v závislosti na oboru letos vydělá 95 až 150 Kč/hod., na Brněnsku 120 až 160 Kč, na Královéhradecku 110 až 135 Kč a na Olomoucku 100 až 130 Kč.

»Zaměstnavatelé si musí vyhodnotit, jako moc brigádníky potřebují. Pokud se bez nich neobejdou, je třeba nabídnout nadprůměrné mzdové podmínky, které zájemce budou dostatečně motivovat, aby dali přednost právě jejich pozicím,« uzavřel Malo.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama